Събота, 5 Април 2025

Защо долното копче на сакото не бива да се закопчава

Защо долното копче на сакото не бива да се закопчава
Публикация   05 Апр, 2025   /     akcent.bg   /     99

Разкопчаното долно копче на мъжкото сако не е някакъв моментен тренд, а основно правило в джентълменския дрескод

      При закопчаването на сако има едно основно правило - "понякога, винаги, никога". Ако имате сако с три копчета, понякога закопчавайте най-горното копче, винаги закопчвайте средното копче и никога не закопчавайте най-долното копче.

   При сака с две копчета трябва винаги да закопчвате горното копче и никога долното.

   Независимо от това какъв костюм носите, най-долното копче никога не трябва да бъде закопчавано.

   Когато става въпрос за елеци, също има подобно правило – винаги оставяйте най-долното копче незакопчано!

Това е като модна мантра за мъжете (жените по принцип имат право да закопчават най-долното копче). Дизайнерите на мъжки костюми дори шият материите така, че саката и елеците да изглеждат по-добре с незакопчано долно копче.

   В същото време това е и едно странно модно правило — защо ви е копче, ако няма да го използвате? Откъде идва тази традиция?

   Отговорът на този въпрос датира от един много дебел крал – Едуард Седми /виж английска версия/.

  Разкопчаното  долно копче на мъжкото сако не е някакъв моментен тренд, а основно правило в джентълменския дрескод. Да видим обаче откъде идва тази норма в етикета и защо е проява на лош вкус ако не я следваш.

   Американската версия

Първото обяснение откъде идва странната традиция да оставяш долното копче на сакото разкопчано, ни насочва към Дивия Запад. Там, където стойността на живота е била равна на стойността на един куршум и е действала правдата на поговорката „Бог ни е създал различни, колт ни прави равни.” Преимуществото от няколко секунди, което давало разкопчаното долно копче на сакото в свят на жестока саморазправа било не по-малко важно от точността и качеството на барута.

   Английска версия

Втората история, обясняваща традицията да не се закопчава долното копче на сакото е по-правдоподобна от американската, дори и само поради факта, че е документирана в снимки. Според английската трактовка модата с разкопчаното долно копче била въведена от британския монарх Едуард VII, който с възрастта напълнял и по тази причина му се налагало да държи разкопчани сакото и жилетката под него. Бърза справка със снимки на монарха на по-млади години обаче категорично опровергава това обяснение.И на тези кадри младият Едуард VII, в значително по-добра форма, отново е с разкопчано долно копче на сакото. И си личи, че е от чиста показност, а не поради отеснявала кожа. Това, впрочем, не е единственият моден пробив, въведен от монарха. На него се приписва например замяната на цилиндъра с меката филцова шапка.

   Банално-практична версия

Класическите стари книжки по етикет учат, че долното копче на сакото не се закопчава по една проста и практична причина: когато седнеш с изцяло закопчано сако, то се нагъва на вълни и изглеждаш нелепо. А, от друга страна, не е прилично да ровичкаш по себе си преди сядане. Ето защо, най-добре е долното копче изобщо да не се закопчава

   Някои изключения

Има ли все пак случаи, в които е допустимо долното копче да бъде закопчано?

Има, разбира се, например, ако сакото е само с едно копче. Долното копче трябва да се закопчава и при двуредови сака. При комбинацията от сако и жилетка, сакото е изцяло разкопчано, а жилетката – закопчана отгоре до долу.

Очевидно, това са етикетни нормативи. А нормативите не се обясняват, просто се следват. Ето още няколко такива правила:

- В официална обстановка сакото трябва да е закопчано

- Със закопчано сако се влиза при посещения, дори и в дома на познати, в ресторант (особено, когато сте с дама), на съвещание

- Сакото трябва да е закопчано и когато сте в делови президиум или ви предстои изказване...

...а също и по време на танц!

Източник: Мениджър Нюз



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha