Събота, 5 Април 2025

Европа може да извади базуката с подобни мерки срещу технологичните гиганти в САЩ

 Европа може да извади базуката с подобни мерки срещу технологичните гиганти в САЩ
Публикация   04 Апр, 2025   /     akcent.bg   /     187

Според Петър Ганев обаче това ще е негативен ход, защото по този начин търговската война ще ескалира

„Глобалното вдигане на цените заради митата на Доналд Тръмп ще дойде и в Европа. Големият въпрос е взимаме ли мерки, ако искаме да извадим базуката. Европа може да извади базуката по отношение на услугите, като предприеме подобни мерки, но в посока на технологичните гиганти, които са основно в САЩ.“ Това коментира Петър Ганев, старши изследовател в Института за пазарна икономика.

„Това всъщност е голямата опасност, защото според мен е негативен ход и ескалиране на търговската война, ако европейските политици се изкушат да ударят по същия начин Доналд Тръмп“, на мнение е Ганев.

Според него верният ход е полагането на усилия за връщането на конкурентоспособността в Европа.

По думите на икономиста митата на Доналд Тръмп означават връщане на едно състояние в световната търговия отпреди 50 или 100 години.

„Сега сме свикнали всичко да е много свободно. Има мита за определени държави и стоки, но западният свят като цяло търгува доста свободно. Сега се връщаме към една позиция, която нашето поколение не е виждало и при която в някои случаи е почти невъзможно стоки от Европа да отидат в САЩ или от САЩ в Европа, при положение че ескалира търговската война“, посочи Петър Ганев.

„Ако приемем, че таблицата, която беше показана, влезе в сила, веднага ударът е в потребителите в САЩ, тъй като всички стоки, които идват от Европа и Китай на една цена, или ще се оскъпят, или просто няма да могат да дойдат и ще отнеме време дас е преструктурира пазарът“, коментира още икономистът.

   По думите му този процес засяга и производителите, а 20% от външната търговия на Европа е към САЩ.

   „Когато изгубиш един пазар, те трябва да решат дали да пренасочат стоките си, или да се отворят заводи там, каквото е желанието на Тръмп. Това обаче отнема време и не може да стане в мащаба, в който те си представят“, поясни Ганев.

 

   Той обясни още, че по-големият ефект не е в директния износ, а в индиректния.

„Основна част от нашия износ е за междинни стоки, които влизат в големи фабрики. Ние произвеждаме някакви части за коли, отиват в завода във Франция или Германия и там вече цялата кола се изнася към САЩ. Така че този индиректен ефект е по-голям за нашия пазар, ако бъде ударен германският износ“, уточни икономистът.

   Той поясни обаче, че два пъти повече търгуват европейските държави в рамките на ЕС помежду си, отколкото с външния свят.

   „Огромната търговия е вътре в рамките на този голям европейски пазар, в който участваме. Но все пак, когато най-големият ти външен партньор те удари по такъв начин, това означава по-нисък растеж“, коментира икономистът.

   По думите му инфлацията ще бъде най-големият проблем на Доналд Тръмп, тъй като първият удар е по потребителите в САЩ.

   „Ако има индикатор, който в най-голяма степен може да решава избори, това е цената на живота. Когато инфлацията и разходите на хората са нагоре, става много трудно за всеки политик да поддържа висок рейтинг. Така че вероятно ще видим всякакви обрати. Дали американският народ е готов да преглътне това тежко хапче, очаквайки тази реиндустриализация, при която да се отварят фабрики“, коментира Петър Ганев.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha