Както се вижда от картата, вероятността да загинеш от ПТП в някоя от областите е различна от тази да попаднеш в леко ПТП. От картата се вижда, че в Софийска област е най-вероятно да загинеш от ПТП. Веднага до нея се нареждат градовете Ловеч, Русе, Варна и Пловдив. Най малка вероятност от смърт при ПТП има в градовете Перник, Търговище, Ямбол, Шумен и Габрово.
България има едни от най-опасните пътища в Европа особено за камиони - около това се обединяват пътни експерти.
Най-много катастрофи се отчитат в Северна България.
Там където преди няколко дни своя живот загуби 12-годишната Сияна след пътен инцидент с тежкотоварен автомобил на пътя Плевен - Луковит в отсечката между селата Радомирци и Телиш.
Друг критичен участък в областта е пътят Бяла Слатина – Кнежа. Проверка на Bulgaria ON AIR показва и кои са най-опасните пътни възли в страната.
Пътят Мездра – Ботевград също е с висока концентрация на катастрофи заради преминаващите камиони. Другата инфарктна точка за шофьорите е между Велико Търново и Дебелец.
Пътният възел Коритна до с. Български извoр на пътя София - Велико Търново също е проблемен участък. Изоставането в строителството на магистрала "Хемус" от София до Варна също допринася за ръстът на инциденти.
Участък с много катастрофи е и пътят между Русе и Бяла. Сред опасните е и главният път Казанлък - Стара Загора. Като най-смъртоносно място експертите обявяват и Кресненското дефиле.
Институтът за пътна безопасност извърши оценка на риска на цяла България по географски принцип, по области и по идентифициране на черни точки. Данните за извършване на тази оценка на риска са получени от Гаранционния фонд, Асоциацията на застрахователите в България, НСИ и сайта на МВР.
Използван е швейцарски стандарт SN-641724, тъй като до този момент в България няма приет стандарт за оценка на риска. Така ще можем да управляваме по-ефективно парите, които харчим за строеж и ремонт на пътища, уточняват от ИПБ.
При определяне на черните точки в отделните области е констатирано, че в България пътнотранспортните произшествия не се идентифицират съгласно изискванията на Директива 2008/96, информацията за това къде е настъпило едно ПТП е изключително неточна и невярна. Затова са използвани данни на Асоциацията на застрахователите в България при идентифицирането на местата, на които стават най-много пътнотранспортни произшествия в различните области.
Констатирани са над 1500 черни точки, допълват от ИПБ.
Според МВР опасните места в България са около 90.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай