Вторник, 1 Април 2025

21-22% е сивият сектор в българската икономика

21-22% е сивият сектор в българската икономика
Публикация   29 Март, 2025   /     akcent.bg   /     185

Войната в Украйна и необходимостта от износ на електроенергия за Украйна и Молдова допълнително качват цените на електроенергията

    Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) обяви номинациите за Дванадесетите награди "Икономика на светло" за 2024 г.

   "Започна се с това как да мерим по-обективно сивата икономика. Композитният индекс е икономика на светло. Доста упорито след 2021 г. се движим до 78 процента светъл сектор. 21-22 процента сив сектор. Тази оценка се прави на базата на два стълба - официални данни и анкетен стълб - анкетираме работодателите и работници. Методологията е прозрачна", заяви новият председател на АИКБ Румен Радев в "България сутрин". 

   Номинациите за наградите са в 3 категории:нормативен акт или действие на административен орган с директен ефект върху ограничаването на сивия секторза личност или организация, която е допринесла в борбата със сивия секторза журналисти, медии.

   Всеки може да направи номинации през сайта, а от АИКБ се допитват и до социалните им партньори. Голямото жури се състои от около 100 човека.

   "Ние сме убедени защитници по отношение на пълноценно членство в Еврозоната. Залагаме на претенциите за финансова стабилност, предвидимост, ясни механизми за данъчно образуване, контрол на публичните разходи", подчерта Радев.

   "Поощряваме по-добрите доходи в страната. Те трябва да бъдат резултат от по-висока производителност", каза още гостът.

   Либерализацията на пазара на електроенергия за битовите потребители е ключова реформа, която предизвиква значителни дискусии. Основните въпроси са свързани с механизмите на прилагане, ефектите върху цените и защитата на уязвимите потребители.

Югоизточна Европа традиционно се характеризира с по-високи цени на електроенергията в сравнение с останалата част на континента, особено спрямо скандинавските страни. Войната в Украйна и необходимостта от износ на електроенергия за Украйна и Молдова допълнително усложняват ситуацията. България цели да постигне изравнени условия с останалите европейски страни, а не непременно по-добри цени.

Съществуват няколко механизма, които се обсъждат за стабилизиране на пазара, сред които:

Дългосрочни договори и договори за разлика за енергоинтензивната индустрия.Миксиране на цени от различни енергийни източници преди достигането им до крайните доставчици.Фокусиране на подкрепата върху енергийно бедните потребители.Планираните модели целят защита на битовите потребители от пазарната волатилност, като в същото време осигуряват по-голяма прозрачност и конкурентност. Въпреки опасенията за рязко повишаване на сметките, Министерството на енергетиката уверява, че подобен сценарий не се очаква.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha