Обществото ни е почти единодушно, че войната на Русия в Украйна трябва да спре и да има преговори. Българите обаче са солидарни с позицията за по-ясни гаранции за бъдещето на Украйна.
Това показват данните от независим телефонен сондаж на социологическа агенция „Мяра“, проведен между 14 и 18 март сред 801 пълнолетни български граждани.
Българите не подкрепят тълкуването на думите на американския президент Доналд Тръмп, че Украйна е започнала войната.
5,7% виждат текущо надмощие във войната на Украйна и Запада, 55% намират, че Русия (и другите незападни сили) надделяват. Все пак, има сериозен дял от близо 40%, които не могат да определят. Със сигурност в отговорите на въпроса се съдържа и пожелателно мислене.
Няма никакви съмнения обаче, че българското общество почти единодушно вижда, че е дошло време за преговори – цели 94% от отговорите са в тази посока. Малко под трипроцентови са дяловете на отговори от типа Украйна или Русия да продължат да воюват за по-добри позиции. Проблемът с мира обаче е липсата на гаранции, че утре Украйна отново няма да бъде нападната. 26,6% виждат такива, но 63,9% не виждат. Очевидно е, че колкото и да намират вина у западните страни, много голяма част от българите споделят тяхната теза, че първото условие за мирни преговори са гаранциите за бъдещето на Украйна.
Беше зададен и експериментален въпрос – респондентите бяха поставени пред необходимостта да избират между новата американска и европейската позиция. В преговорите, 63,4% симпатизират по-скоро на позицията на Тръмп, акцентираща повече върху сделка със Зеленски за прекратяване на войната, а 18,8% са по-близо до позицията на френския президент Макрон, британския премиер Киър Стармър и други, акцентираща повече върху продължаваща подкрепа за Украйна.
В същото време обаче идеята за европейска отбранителна система, освен участието в НАТО среща подкрепа с мнозинство 59,1% са „за“ срещу 35,7% „против“. Останалите се колебаят. Ентусиазмът малко намалява, когато стане дума за това дали България да участва – 53,8% срещу 43,9%, но дори и тук има превес в полза на „за“. Така се оказва, че българите намират рационални елементи в позицията на Тръмп, и в европейската позиция. Последното вероятно обяснява и специфичната позиция на България за поддържане на единство и с Европа и с Тръмп. Единственото, което среща ясно неодобрение, е евентуално участие на България с мироопазващи сили. 21,6% са „за“, но 76,8% са „против“, а останалите се колебаят.
Данните са от независим телефонен сондаж на социологическа агенция „Мяра“, проведен между 14 и 18 март 2025 г. сред 801 пълнолетни български граждани. Максималното стандартно отклонение е ±3,5 при 50% дялове. 1% от извадката се равнява на около 54 000 души.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай