Вторник, 24 Декември 2024

Бизнесът поиска рейтинг на гимназиите

Публикация   26 Септ, 2012   /     в-к "Сега"   /     397

Учителите също трябва да минават през външно оценяване, смята Българската стопанска камара

 

 

 

     Създаване на рейтинг на гимназиите и на професионалните училища на база реализация на техните възпитаници поиска Българската стопанска камара на дискусия за равния достъп до образование. Класацията трябва да е по подобие на тази за университетите, която се прави вече две години. Частично подреждане на гимназиите беше направено само веднъж у нас - за учебната 2007/2008 г., когато министър беше Даниел Вълчев. Тогава обаче училищата бяха подредени според успеха на приетите в тях деца на изпитите след седми клас.

    Друго предложение на БСК е въвеждане на система за външно оценяване не само на учениците, но и на учителите от всички образователни степени чрез периодична атестация. Вчера от просветното министерство нямаше коментар по идеите. В проектозакона за училищно образование, който се обсъжда на второ четене в парламента, се предлага атестация на учителите да се извършва на четири години от комисията, назначена от директора на училището или детската градина. По въпроса се очертава дебат, тъй като има и други предложения как да се извършва тази оценка.

    Изпълнителният председател на камарата Божидар Данев посочи на форума, че между отделните нива на образование има "огнени стени", които трябва да бъдат разрушени, българската образователна система трябва да търси и "отглежда" лидери, трябва да прилага все повече модерни иновативни методи и технологични средства за обучение. Сред проблемите са застаряването на преподавателския състав и липсата на връзка между изучаваните специалности и търсените на пазара на труда умения и компетенции. "На всички е ясно, че системата на образование е недостатъчно финансирана, но трябва да е ясно и че ефективността на публичните средства е твърде ниска", посочи Данев. Според него съществува неравнопоставеност на формите на собственост и тя трябва да бъде преодоляна чрез въвеждане на принципа "парите следват обучавания", без значение дали става въпрос за държавни, общински или частни училища.



                  (НЕ)ГРАМОТНОСТ

    40% от деветокласниците в България са неграмотни, припомни на форума Траян Траянов от образователната мрежа "Заедно в час", съорганизатор на форума. Данните са от международното изследване PISA на ОИСР, което се провежда в 65 държави и икономики. Бедността оказва най-силно влияние върху качеството на образованието, посочи Траянов. Пропастта между най-добре подготвените и най-слабо представилите се ученици е значително по-голяма спрямо средното ниво в изследваните държави. Образователната мрежа работи в България от две години по модела на глобалната мрежа "Teach for all", която има 20-годишен опит в САЩ. Привличат се млади учители, които преподават две години в училища със слаби постижения на учениците.

 

 

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha