Много от обявените за незаконни сгради се вместват в градоустройствените планове на съответното населено място и е редно да не бъдат събаряни и да получат документи за ползване. Това предложи инж. Светослав Глосов, председател на Камарата на строителите в България (КСБ).
„Предлагаме да има промени в Закона за устройство на територията (ЗУТ) и нашата идея ще бъде разгледана в парламента”, уточни той. „Естествено сградите, предложени за узаконяване, трябва да отговарят на всички техническите норми
Едно узаконяване ще е добре и за собственика на имота и за държавата. Първият не губи инвестицията си, а в хазната ще влязат немалко пари от санкцията за узаконяване и от данъците за имота след това”, смята шефът на КСБ.
Според инж. Глосов в никакъв случай не бива да има амнистия на незаконните сгради в защитени територии или в зони, където е било забранено всякакво строителство като чашите на териториите около язовирите.
„Подкрепям обсъжданите промени в Закона за устройство на територията (ЗУТ), с които да се увеличи периодът на търпимост, и той да обхваща и сградите, изградени в периода до 2001 г.”, каза строителният министър Лиляна Павлова. „Така построените сгради, нямащи строителни книжа, ще могат да бъдат легализирани. Вече имаме и уточнени готови текстове, които ще бъдат предложени за разглеждане от депутатите. Надявам се през октомври поредната редакция на ЗУТ да бъде гласувана в парламента и да влезе в сила”, поясни тя.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай