Проектобюджетът за 2025 г. бе приет на първо четене. Какви финансови рамки заложиха депутатите в план-сметката на държавата, какво може да се промени на второ четене и готови ли сме за еврото? Анализ на икономиста и бивш подуправител на БНБ – проф. Гарабед Минасян.
„Държавният бюджет е един много мощен институт за управление на икономиката и на страната. Моето лично усещане и чувство е, че това правителство, особено в Министерството на финансите, не разбира същността на държавния бюджет и много повече го възприема като събиране и раздаване на средства“, коментира проф. Минасян.
Какво се случва със социалното разслоение в обществото, държавният бюджет има ли отношение към проблема. В същото време банките реализират фантастични печалби. Но за тях БНБ трябва да се намеси.
По неговите думи страната ни няма нужда от емитирането на толкова висок дълг, какъвто е заложен в разчетите на финансовото ведомство.
Изпуска се основния елемент. Ние гоним равнището на Европейския съюз, като се включим в еврозоната, населението ще чувства много по-осезателно неравновесието и диспропорциите в доходите със западния смят.
Управляващото мнозинство трябва да се замисли защо една не малка част от населението не иска еврото. Според икономиста ние не сме готови за включване в еврозоната.
Нашето ценово равнище в страната е 60 на сто от средноевропейското ценово равнище. Това неизбежно ще доведе до някаква гравитация. Нашето ценово равнище трябва да се качи, а как това да стане трябва да предложи правителството.
Относно опита на „Възраждане“ да блокира приемането на бюджета с внасянето на десетки хиляди предложения за промени между първо и второ четене, проф. Минасян заяви, че с действията си от партията окарикатуряват всичко, с което се захванат, без значение дали то си струва или не.
Финансистът обаче обърна внимание, че голяма част от българската общество не подкрепя въвеждането на еврото.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай