Таня Тимева беше пълномощник на вносител от "Величие" за частичното повторно броене на вота от 27 октомври миналата година, и присъстваше на тридневното броене в Конституционния съд (КС). Централната избирателна комисия (ЦИК) изпрати до КС писмо от "Информационно обслужване" с въпроси за протоколите от 11 от проверените секции. ЦИК молят "в спешен порядък да бъде върнат отговор от КС", за да може да се довърши преброяването.
Таня Тимева разясни, че тя и хората, които са имали пълномощно, са имали три дни да се запознаят с всички доказателства на експертите в работно време (от 9 до 5). Те обаче са имали достъп само до хартиения носител на вота, а "Информационно обслужване" вижда някакви разлики с данните на технически носител:
"КС е направил няколко проверки. Въпросът е, че данните ни бяха представени в папки, в насипно състояние. Не сме имали достъп до файлове, а такава информация би ни била много по-полезна. Трябваше лист по лист да я разглеждаме."
Добави, че допреди малко е смятала, че всичко видяно от нея и другите упълномощени, е това, което е било представено на ЦИК и "Информационно обслужване". "Сега вече не знам какво им е предоставено", каза Тимева.
Посочи, че в тези три дни упълномощените от политическите формации, поискали повторно броене, не са имали право да снимат или копират информация и са били наблюдавани от служители на КС през цялото време.
"Тук изниква основен въпрос - ЦИК искат да оповестят данните от КС. Към тях има страшно много запитвания защо тези данни не са публични. В крайна сметка това е дело, което засяга всеки български избирател, защо трябва да бъде засекретена тази информация. Ако излезе - бих ги поздравила, но се съмнявам", коментира Таня Тимева.
Първоначално бе решено, че секции, които подлежат на повторно преброяване, са 2204, но впоследствие "Информационно обслужване" сигнализира за разлики в двата вида протоколи за 11 от тях. Таня Тимева разказа за 7 секции, където било открито странно съдържание на чувалите:
"В една от секциите има един чувал, в който няма никакви изборни книжа - нито протоколи, нищо. Този протокол е обявен, но след като КС го е изискал и тази секция е попаднала в повторното преброяване. В чувала има ролка, има ножица. Сякаш са събрали каквото има от масата, колкото да има нещо. В други секции има чували само с хартиени бюлетини. А в трети - само с бюлетини от машинен вот. 7 са общо секциите, от които липсват бюлетини или книжа."
В Община Айтос има секция, в която липсват само хартиените бюлетини. В Община Стара Загора същата ситуация в още две секции, а в друга пък липсват само разписките от машинното гласуване. В Община Павел Баня, отново Стара Загора, няма никакви изборни книжа - там са открити ножицата и ролката във въпросния чувал.
Таня Тимева заяви, че видеонаблюдението очевидно не върши никаква работа срещу изборните измами, след като доказателствата, намерени от БНТ дни след вота на 27 октомври, сочеха, че "Величие" всъщност има достатъчно гласове, за да влезе в парламента:
"На база на това, което видях, не виждам как "Величие" няма да стане част от този парламента, Първото нещо, което трябва да се направи според мен са промени в Изборния кодекс (ИК)."
В 1768 секции се е направило повторно преброяване. "Според резултатите само "Величие" увеличава резултата си, а всички останали са на минус. "Тук автоматично пада избирателната активност, което променя и резултата", посочи Тимева.
"Рекордьор по надписване на гласове е "ДПС-Ново начало". На второ място са ГЕРБ, а на трето "Възраждане". Във въпросните 1768 секции са надписани около 1400 гласа за "ДПС-Ново начало". За ГЕРБ са почти 700, за "Възраждане" са около 150 гласа. БСП също са на плюс - 109. Всички останали са на минус", съобщи тя след преброяването в КС.
Тимева изтъкна, че случаят е друг в секциите, в които липсва видеонаблюдение, а е трябвало да има - те са общо 53. Там устройство е било предоставено, но по някаква причина не е било записвано:
"В секциите без видеонаблюдение "ДПС-Ново начало" има най-много гласове, втори са ГЕРБ, а на трето е "Алианс за права и свободи" на Ахмед Доган. После са ПП-ДБ и "Възраждане". (...) Направи ми впечатление, че в тези секции по 1-3 гласа се разпределят между всички партии и изведнъж виждаме 50 или 100 гласа за "ДПС-Ново начало" или пък "АПС", има и за БСП."
Попита как според Наказателния кодекс (НК) членовете на секционните комисии, които на практика са длъжностни лица, биха могли да бъдат осъдени, при положение, че видеонаблюдението не се брои за доказателство.
Разказа и за случай, в който протоколи от три различни секции били попълнени с един и същи почерк, а заради химизираната хартия се вижда ясно, че те са били един върху друг, така че информацията да се отпечата:
"Графичната експертиза установява, че бюлетини от три секции от различни населени места (областите Монтана, Плевен и Враца) са били попълвани с един и същи почерк. Не само това, а когато ги е попълвал бюлетините са били една върху друга, а тъй като хартията е химизирана, се е отбелязало и върху долната бюлетина. Всичките бюлетини са с номер 8 - на "ДПС-Ново начало". Това не е ли за прокуратурата?"
Въпросната експертиза на почерка е направена от Националния институт по криминалистика към МВР.
В Община Върбица има четири подвижни секции, които би трябвало да ходят само при трудноподвижни хора. В тях са гласували съответно -
"Как една подвижна секция обикаля 220 души в един ден и няма ли да бъдат касирани резултатите? Местни жители разказват, че не е имало дори урна - просто им дават бюлетините, казват за кого да гласуват, и ги взимат. Прибирани са ТЕЛК решения, така че да се гласува за "ДПС-Ново начало". В противен случай няма да получават социална помощ. Това е натиск и би трябвало да се разследва."
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай