„Перманентен диалог между университета и бизнеса“ беше водещото послание на проведената днес заключителна дискусия от кампанията „Месец на работодателите 2012“ в Русенския университет. Модератор на срещата беше проф. Велизара Пенчева, директор на дирекцията за „Развитие, координация и продължаващо обучение“, която организира събитието. Във форума се включиха ръководителите на всички факултети и двата филиала, директорите на Центъра за кариерно развитие и Центъра за продължаващо обучение, както и техни партньори от практиката. Областна администрация беше представена от зам.-областният управител д-р Адриан Райков, а Регионалната служба по заетостта от директора г-н Драгомир Николов.
„Висшите училища и бизнесът са взаимно свързани, защото сътрудничеството между тях е от взаимен интерес – каза ректорът проф. Христо Белоев при откриването на дискусията – Затова Русенският университет се стреми да работи така, че студентите ни да получават най-добра перспектива за заетост“, заяви той. Проф. Белоев обясни, че под „бизнес“ университетът разбира не само фирмите, но и всички публични администрации, социални, здравни и образователни структури, които са потенциални работодатели на висшите му кадри, както и негови партньори в подготовката на бъдещите бакалаври и магистри.
В изложението си д-р Райков акцентира върху устойчивото партньорство между Русенския университет и Областна администрация. Той посочи, че по-голяма част от експертите, работещи там, са възпитаници на университета, и че в Областна администрация има добре разработени стажантски програми, от които русенските студенти от няколко години активно се възползват. При представянето на Стратегическата рамка за развитие на Област Русе през 2014-2020 г. беше отчетен същественият принос на академичния състав на университета, особено при извеждането и разработването на приоритетите й. Беше подчетано също, че съвместните проектни предложения за финансиране от Областна администрация и университета ще осигурят значителна част от конкретните мерки за реализиране на стратегията.
Около 36 800 са били безработните в областите Русе, Разград, Силистра и Търговище в края на август, съобщи директорът на Регионалната служба по заетост, г-н Николов. Над 59% от тях са хора без квалификация и с ниско образование. Процентът на незаетите с висше образование е 8,5%, като 9,7% са концентрирани в Русе. По-голямата част от тях са квалифицирани в областта на обществените и правните науки, следват тези с висше техническо образование. Г-н Николов информира за действащите вече програми по Оперативната програма човешки ресурси, които разкриват перспектива за 700 млади специалисти до 29-годишна възраст да проведат стажове с 6-месечна и 9-месечна продължителност, за да удовлетворят изискванията на работодателите за придобит опит по специалността при кандидатстване за работни места.
В подкрепа мерките за преодоляване на младежката безработица и оптимизиране на сътрудничеството с бизнеса бяха отчетените от проф. Пенчева и деканите на факултетите активности. „В момента университетът реализира в партньорство с МОМН проект на стойност 950 000 лв. за провеждане на студентски практики през следващата година“, съобщи проф. Пенчева. Тя информира и за подготвените от Електрофакултета, Транспортния факултет, Бизнес факултета и от факултет „Природни науки и образование“ 4 проектни предложения за актуализиране на учебните програми в съответствие с изискванията на пазара на труда. Общата им стойност е 1,5 млн. лв.
Сред съществените постижения на кампанията бяха отчетени също активните и създали устойчивост форми на взаимодействие между факултетите, филиалите и специфичните за всеки от тях работодателски браншове, изградената информационна система „Кариери“ от Центъра за кариерно развитие, която осигурява връзката между университета и неговите възпитаници, както и все по-разширяващата се практика на образователни модули в условията на фирми и организации, провеждани от Центъра за продължаващо обучение.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай