Срещата Русия-САЩ в Рияд приключи сле 4,5 часа преговори.
Преговорите между САЩ и Русия в Саудитска Арабия приключиха и преминаха успешно, съобщи руският съветник по външната политика Юрий Ушаков, цитиран от Reuters.
Това беше първата фаза на преговорите между Русия и Съединените щати, които започнаха малко преди 10:00 ч. българско време днес в двореца „Дирия“ в Рияд.
Срещата беше посветена на подобряването на двустранните отношения и договарянето на край на войната в Украйна. Делегациите водеха първите дипломати на двете страни – Марко Рубио и Сергей Лавров.
Това бе най-значимата среща между представители на Вашингтон и Москва след нахлуването на Русия в Украйна преди три години.
Това заяви Държавният департамент на САЩ в изявление след срещата в Саудитска Арабия.
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио и руският външен министър Сергей Лавров решиха след среща в Рияд във вторник да определят екипи, които да преговарят за прекратяване на войната в Украйна, съобщи Държавният департамент на САЩ. Рубио и Лавров се споразумяха да „назначат съответните екипи на високо равнище, които да започнат работа по пътя за прекратяване на конфликта в Украйна възможно най-скоро по начин, който е траен, устойчив и приемлив за всички страни“, заяви говорителят на Държавния департамент Тами Брус.
Русия и Съединените щати ще обсъдят конфликта в Украйна „своевременно“, заяви преговарящ от Кремъл пред държавната телевизия, след приключването на разговорите на високо равнище между двете страни в Саудитска Арабия.
„Обсъдихме и изложихме принципните си позиции и се съгласихме, че отделни екипи от преговарящи ще се свържат по тази тема в подходящ момент“, заяви Юрий Ушаков, външнополитически съветник на президента Владимир Путин, на въпрос дали страните са обсъдили Украйна.
Русия заяви, че Съединените щати „по-добре“ разбират позицията на Москва след разговорите на високо равнище между двете ядрени сили в Саудитска Арабия.
„Разговорът, според мен, беше много полезен. Ние не просто слушахме, а се чухме взаимно, и имам основание да вярвам, че американската страна
е разбрала по-добре нашата позиция“, заяви руският външен министър Сергей Лавров.
Голям интерес е имало по време на разговорите между САЩ и Русия за премахване на икономическите „бариери“, съобщи още руският министър на външните работи.
Преговорите за прекратяване на войната в Украйна ще се съсредоточат върху територията и гаранциите за сигурност, заяви съветникът по националната сигурност на САЩ Майк Уолц.
„Това трябва да бъде окончателен край на войната, а не временен край, както сме виждали в миналото“, заяви Уолц на пресконференция в саудитската столица и добави: „Ще има обсъждане на територията и на гаранциите за сигурност“.
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви, че европейските държави ще трябва да се включат в преговорите за прекратяване на войната в Украйна.
„Има и други страни, които имат санкции (срещу Русия), Европейският съюз ще трябва да седне на масата в някакъв момент, защото и той е наложил санкции“, каза Рубио.
Държавният секретар на САЩ заяви още, че връзките между Вашингтон и Москва биха могли да нараснат, ако войната в Украйна приключи. Рубио заяви пред репортери, че съществуват „изключителни възможности за партньорство“ с Русия, като добави, че „ключът към това е прекратяването на този конфликт“.
Държавният департамент на САЩ заяви, че ще е необходима още работа, за да се сложи край на войната в Украйна, но нарече срещата в Рияд между топ дипломата Марко Рубио и руския му колега „важна първа стъпка“.
„Един телефонен разговор, последван от една среща, не е достатъчен за установяване на траен мир“, заяви говорителката Тами Брус в изявление. „Трябва да предприемем действия и днес направихме важна стъпка напред“.
Рубио заяви, че Вашингтон се стреми към „справедливо“ и „трайно“ решение на войната в Украйна. Той добави, че е „убеден“, че Москва е готова да се включи в „сериозен процес“ за прекратяване на войната.
Рубио и Лавров се споразумяха да „положат основите на бъдещо сътрудничество по въпроси от взаимен геополитически интерес и исторически икономически и инвестиционни възможности, които ще възникнат от успешния край на конфликта в Украйна“.
Продължилите четири часа и половина преговори в Саудитска Арабия преминаха успешно, съобщи руският съветник по външната политика Юрий Ушаков. Той поясни, че тема на дискусия са били условия за бъдеща среща между американския президент Доналд Тръмп и руския му колега Владимир Путин, но е малко вероятно такава да се състои следващата седмица. Съветникът уточни, че е имало съгласие преговорите за спиране на войната в Украйна да бъдат водени чрез посредници, но допълни, че Путин ще реши кога да започнат контактите със САЩ по въпросите за Украйна.
Пред журналисти шефът на Руския фонд за преки инвестиции (РПФИ) Кирил Дмитриев, който също участва в срещата, изрази увереност, че напредък по икономическите въпроси е възможен в близките два-три месеца.
Русия е обект на тежки западни санкции заради инвазията си в Украйна, припомня Франс прес. „Не можем да разкрием всички подробности. Всичко, което мога да кажа е, че много важна част от преговорите е свързана с икономиката. Разбира се, че има и политически въпроси. Аз не се занимавам с политическите въпроси, а с инвестиционно-икономическите. Имаме редица предложения, които нашите колеги разглеждат. Смятам, че по тази линия е възможно да има напредък не в далечно бъдеще, а в близките два-три месеца“, каза Дмитириев.
„Добрите руско-американски отношения са много важни за целия свят. Само съвместно Русия и САЩ могат да се справят с много световни проблеми, да разрешават глобални конфликти и да предлагат решения“, каза Дмитриев, който заяви, че той и екипът му ще се съсредоточат върху икономическите въпроси по време на разговорите.
Днес Москва отправи ново искане: НАТО официално да се откаже от обещанието за членство, дадено на Украйна през 2008 г.
Часове след началото на срещата в Рияд говорителката на руското външно министерство Мария Захарова каза пред репортери в Москва, че „не е достатъчно“ НАТО да не приеме Украйна за член. По думите ѝ Алиансът трябва да отиде по-далеч, като се отрече от обещанието, дадено на срещата на върха в Букурещ през 2008 г., че Киев ще се присъедини на бъдеща, неуточнена дата. „В противен случай този проблем ще продължи да трови атмосферата на европейския континент“, допълни Захарова.
Киев и основните му поддръжници от Европейския съюз се опасяват, че не са включени в преговорите – поне на този етап, а Москва и Вашингтон може да постигнат сделка, която да не е благоприятна за Украйна и 27-те. Разговорите бележат значително разширяване на американско-руските контакти близо три години след началото на войната в Украйна, в резултат на която двустранните отношения се влошиха до най-ниското си равнище от десетилетия.
За последно подобна официална среща имаше преди близо две години в кулоарите на срещата на Г-20 в Индия, когато Лавров се срещна с тогавашния държавен секретар на САЩ Антъни Блинкен. През есента на 2022 г. американски и руски служители на разузнаването се срещнаха в Турция на фона на опасенията на Вашингтон, че Москва може да прибегне до ядрени оръжия при неуспехи на бойното поле.
Вчера френският президент Еманюел Макрон свика в Париж извънредна среща на лидерите на Европейския съюз и Великобритания, за да бъде обсъдена ролята на ЕС в евентуалното прекратяване на огъня в Украйна.
Провеждането на разговорите в Рияд е важна стъпка към целта, която саудитският престолонаследник принц Мохамед бин Салман ал Сауд преследваше в хода на войната, а именно да да постави кралството в центъра на дипломатическите преговори. Той помогна в преговорите за освобождаването на затворници и прие украинския президент Володимир Зеленски за срещата на върха на Арабската лига в кралството през 2023 г. Очаква се украинският президент да посети Саудитска Арабия по-късно тази седмица.
За саудитския престолонаследник, който някога бе наречен „парий“ от бившия американски президент Джо Байдън заради убийството на журналисти от в. „Вашингтон пост“ Джамал Хашоги през 2018 г. в Истанбул, провеждането на подобни преговори на високо равнище подобрява иначе накърнения му имидж на Запад.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай