Алкохолът е вещество, което действа като депресант на централната нервна система. Той забавя реакциите и функциите на тялото и притъпява усещанията. Честата консумация на напитки съдържащи алкохол, може да доведе до различна степен на органно увреждане, в зависимост от консумираното количество. За да се избегне този негативен ефект се налага намаляване на приема на алкохол, а в някои случаи и окончателното му спиране. Често при продължителна злоупотреба на алкохол би могла да се развие зависимост или други сериозни здравословни проблеми.
Именно по тази причина се препоръчва консумацията да се намали. Чудесен повод за това е Международният месец на трезвеността, през който да се намали консумацията и дори да се прекрати.
Безопасност на пътя: Около 25% от всички пътнотранспортни произшествия (ПТП) в Европа са свързани с употребата на алкохол. Алкохолът е основен рисков фактор за възникване на произшествия на пътя, както у нас, така и в Европа. Алкохолът оказва съществено влияние върху психическото и физическото състояние на човешкия организъм, но често пъти концентрацията му в кръвта над регламентираната законова граница (0,5‰) се подценява от водачите. Консумацията му, дори в малки количества, може да предизвика редица фатални грешки, свързани с прибързани и несъобразени с пътната обстановка действия.
Рискът от възникване на ПТП нараства едновременно с количеството на алкохол в кръвта:
Вредите от прекомерната употреба на алкохол:
Наблюдават се две основни групи заболявания, които се развиват вследствие злоупотреба с алкохол - физиологичн и психологични. Към първата група се числят заболяванията на стомаха, черния дроб, хранопровода, гастрит, язва и цироза на черния дроб. Алкохолът има силно токсично действие върху клетката. Той преминава през клетъчните мембрани, като ги разтваря. Също така силно дехидратира организма и предизвиква спазми на кръвоносните съдове. Така сърцето затлъстява и се отпуска, което предразполага към инфаркт. Алкохолът може да е и причина за мозъчен инсулт.
В психологически аспект пиенето засяга централната и периферна нервна система и сетивата. Аналитичната и контролна функция на мозъка се разстройва дори и при малки количества алкохол. Злоупотребяването с алкохол води до психози, протичащи с много мъчителни халюцинации. Алкохоликът се характеризира с отслабнала памет, апатия, равнодушие, духовно и интелектуално обедняване.
За алкохолно зависимите е характерна параноята, обикновено проявяваща се в ревност към половинката, както и за охладняването към близките, децата и родителите като често това състояние води до прояви на домашно насилие.
РЗИ – РУСЕ организира:
Нашите партньори:
Целогодишно Регионална здравна инспекция си партнира с други институции за подобряване познанията на младите хора по отношение на рисковете, възникващи при злоупотреба с алкохол. Такова е сътрудничеството на инспекцията с Районна прокуратура, Районен съд – Русе, Районен съд – Бяла, РУП Две могили при ОДМВР Русе и ОД на МВР. На съвместни инициативи се представят здравните и правните рискове при употреба на алкохол, райски газ и други психоактивни вещества и опасностите при управление на МПС под въздействието им.
За да бъдат демонстрирани ефектите на алкохола и другите психоактивни вещества върху централната нервна система, младежите имат възможност да участват в демонстрация със специални „алкоочила“, чрез която да разберат ефектите им върху възприятията, ориентацията, равновесието и отстоянието на предметите.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай