Вторник, 11 Февруари 2025

Кирил Петков: 19 проекта са подадени от Община Русе, но само с шест има споразумения и нула усвоени средства по програмата за общините

 Кирил Петков: 19 проекта са подадени от Община Русе, но само с  шест има споразумения и нула усвоени средства по програмата за общините
Публикация   10 Фев, 2025   /     akcent.bg   /     89

Рена Стефанова: Нова индустриална зона и нов бизнес парк, където да дойдат бизнеси, които няма да замърсяват града ни

    Русе не се възползва достатъчно от възможностите за икономическо развитие, които дава влизането на България в Шенгенското пространство и по суша след 1 януари тази година. Това заяви съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков на пресконференция  в Русе.

    Той каза още, че реална стъпка напред за нов мост между България и Румъния над река Дунав при Русе е направена при правителствата, които той и академик Николай Денков са ръководили. Петков изрази надежда, че и другият важен проект за региона – магистралата между Русе и Велико Търново, ще се случи без връщане на стари практики от 2020 година.

   „Има 19 подадени проекта от Община Русе. Обаче само шест са подписаните споразумения и нула усвоени средства по програмата. Това е едно от по-ниските нива в България, които виждаме от големите областни градове“, каза Петков.

   Той добави, че нито един от тези проекти не е свързан с инвестиции, които могат да се възползват от Шенген, за да има икономическо развитие. По думите му Шенген дава възможност за много по-ниски логистични и транспортни разходи на инвеститорите.

   В пресконференцията  участваха и общинските съветници от групата на „Продължаваме промяната – Демократична България“ Рена Стефанова и Калин Иванов.

   Стефанова уточни, че визираните проекти са част от възможността, която се дава на Общините сами да решават как да разходват средства за капиталови разходи.

   „Знаем вече, че индустриалната ни зона е изчерпана. В същото време знаем вече къде ще е новият Дунав мост и къде ще е началото на магистралата Русе - Велико Търново. Там има възможност да се развие нова индустриална зона и нов бизнес парк, където да дойдат бизнеси, които няма да замърсяват града ни“, каза Стефанова.

   Тя добави, че това, както и предложението за улична регулация на т. нар. Троянски блокчета в квартал „Дружба 2“, както в района под Левента, не са били възприети от местната администрация. Въпреки това Стефанова не отрече значението на предложенията на Общината, но според нея „това не са проектите, които ще изведат града напред“.

   Калин Иванов отчете, че Русе е с най-много новооткрити заболявания за 2022 година в България – 606 на 100 000 души. Според него това се дължи на замърсяването на въздуха. Иванов добави, че е необходимо транспониране на европейското законодателство в българското по отношение на считането на миризмите за замърсители – нещо, което трябва народните представители да направят.

   В отговор на журналистически въпрос Кирил Петков коментира отново и темата за обвиненията срещу него. "Аз съм обвиняем във връзка с ареста на Борисов. За Лена Бориславова, изведнъж се сетиха за някакви подписи за НПО, което няма един лев да оперира. Всичко това се случи, когато ние поискахме оставката на Сарафов", каза Петков. Според него атаката идва пряко от Сарафов, а непряко от Пеевски.

Причините според него са, че управляващите, сред които по думите му Пеевски е скрит партньор, не са свикнали да имат реална опозиция.

„Ние от позицията си на опозиция ние спестяваме нищо и се опитват с всякакви мерки и механизми, които имат, да ни вкарват в приключения. Реално нито ни е страх, нито се притесняваме много, но истината е, че си загубваме времето. Аз прекарвам няколко часа на седмица да чета материали в прокуратурата, вместо да чета закони, с които да подобрим средата в Русе, примерно“, каза още Петков.

   Той добави, че не се притеснява от всички тези обвинения, които според него в голямата си част са измислени.

   Петков определи и като пиар първоначалните твърдения, че през януари ще има дефицит от 400 милиона, тъй като и след това се е оказало, че Асен Василев е бил прав, че вместо това трябва да има излишък от 500 милиона.

   Той отчете, че е необходимо да се прецизира планираното увеличение на заплатите в МВР с 50%. Петков се съгласи това да се случи за хората на първа линия, но не и за други служители в сектор „Сигурност“, които по думите му са между 4000 и 5000 души и получават едновременно заплати и пенсии.

  Според него приоритетите не трябва да са в сектор „Сигурност“. Вместо това трябва да има по-ясни критерии за качество в образованието, където да се привличат талантливи хора и да се увеличат заплатите в здравеопазването – на младите медицински сестри и лекари.

  Кирил Петков добави, че от позицията си на опозиция ПП-ДБ ще следи и за честни конкурси за запълване на квотите в регулаторите вместо те да са разпределени на партийни квоти, каквито са очакванията му.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още