Понеделник, 10 Февруари 2025

10 факта за Дмитрий Мендлеев

10 факта за  Дмитрий Мендлеев
Публикация   08 Фев, 2025   /     akcent.bg   /     194

185 години от рождението на великия химик

   На 8 февруари 1834 г. в Тоболск е роден големият руски учен Дмитрий Менделеев. Той работи в различни области на науката, но най-великото му постижение е Периодичната таблица на химическите елементи.
 
   1. Изобретател на водката. Съществува мнението, че Менделеев създал 40-градусовия й стандарт. Твърди се, че в дисертацията си „Разсъждение за свързването на спирта с вода“ ученият писал, че този градус създава най-добра пивкост на водката и нанася най-малка вреда за организма. Това твърдение е невярно. В дисертацията му става дума за нещо съвсем друго.
 
  2. Седемнайсетото дете в семейството. Дмитрий действително е 17-ото по ред дете.
 
   3. Менделеев не е сънувал Периодичната таблица. Легендата разказва, че ученият, уморен от умствената работа, задрямал и на сън му се явила таблицата с химическите елементи и като се събудил, веднага я записал на хартия. Самият Менделеев се отнасял с ирония към тази легенда. Той разказвал, че над таблицата мислил цели 20 години.
 
   4. Ученият бил номиниран за Нобеловата награда, но така и не я получил. Първата му номинация била през 1905 г. Тогава наградата получил германският химик Адолф Байер. На следващата година Менделеев бил обявен за победител, но Шведската кралска академия отменила това решение в полза на френския учен Анри Муасан заради откриването на флуора. През 1907 г. предложили наградата да разделят Менделеев и италианския химик Станислао Каницаро. Но на 2 февруари 1907 г. ученият починал.
  
   5. Непокорният учител. Менделеев имал впечатляващ педагогически опит. Той работел като старши учител по естествени науки в Симферополската мъжка гимназия и Ришельовския лицей в Одеса, а от 1857 г. започнал да преподава в Императорския Санкт-Петербургски университет, където работил около 30 години. Заради конфликт с министъра на просветата Менделеев напуснал университета през 1890 г., заради отказа на министъра да приеме петицията на студенти, които издигнали свои искания.
 
   6. Арктическото мореплаване. Менделеев се интересувал от корабоплаване и от усвояването на студените морета. По темата написал около 40 труда. Той участвал в проекта и строителството на първия в света арктически ледокол „Ермак“, който за пръв път бил спуснат на вода през 1898 г. В негова чест е наречен подводен хребет в Северния Ледовит океан, открит през 1949 г.
 
   7. Майстор на куфари. Освен с наука, Менделеев в свободното си време майсторил куфари. Този занаят усвоил в Симферопол, когато закрили гимназията, в която работел, по времето на Кримската война. Ученият не обичал да стои без работа и започнал да залепва различни подръчни предмети, например рамки и столове. Много обичал да изработва чанти, с което се занимавал и по-късно.
 
   8. В чест на Менделеев е наречен 101-вият химически елемент, открит през 1955 г.
 
   9. Менделеев имал шест деца. Дъщеря му - Люба, била омъжена за поета Александър Блок.
 
   10. Менделеев се занимавал с промишлен шпионаж. От открити доклади и публикации в пресата научил формулата на бездимния барут и създал два варианта от него за Русия.


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha