Европа губи своето място на световната сцена, като изостава вече силно от САЩ и е изпреварвана от Китай. Голяма причина за това са технологичният и финансовият сектор - Европа губи в състезанието за изкуствения интелект, а рисковият капитал като цяло избягва континента. Докато големите икономики на съюза страдат от ниски нива на растеж, новите членове от Централна и Източна Европа печелят дял от световната икономика. Това е регионът, който показва че можеш да бъдеш конкурентоспособен и в рамките на ЕС, коментира Петър Ганев, старши изследовател, Институт за пазарна икономика.
През януари ИПИ участва в изготвянето на доклад: "Европа в глобалната надпревара", а в края на месеца новата Европейската комисия представи своята първа голяма инициатива, целяща обръщане на тенденцията на индустриален спад в блока, засилване на усилията за конкуриране със Съединените щати и Китай в нови области като изкуствения интелект, както и и за намаляване на разходите за енергия и намаляване на бюрокрацията.
Инициативата, известна като "Компас за конкурентоспособност", (Competitiveness Compass), определя курса на изпълнителната власт на ЕС по отношение на законодателството и инициативите през следващите две години.
"Големият завой, който взима Европа в момента, е от зелени цели към конкурентоспособност. Това е новата модерна дума", каза Ганев, но предупреди, че зелените цели няма да отпаднат. "Търговията с емисии ще остане; цената на зелените цели ще остане."
Завоят е в посока на преразглеждане на много от регулаторната тежест, която бе наложена през последните години, и която е основна пречка за развитието на бизнес в Европа. Ще има и натиск за постигане на по-пълен единен пазар, който да включва услуги и капитали. Такива са посланията, но този завой ще бъде взет много бавно, коментира Ганев.
"Ще отнеме много време, още повече, че националните държави не винаги се съобразяват. Много от пречките пред свободния пазар - търговия и нетарифни бариери - са просто национални държави, които не спазват това, което трябва да се спазва."
Говори се не за премахване, а за опростяване на регулациите, и ще се случи бавно, но ЕС "няма да спечели със скорост. Европа може да спечели, ако дори и по-бавно си подреди къщата по правилния начин."
Ако реформира начина, по който е организирана икономиката ѝ, Европа ще може да се възползва от таланта си в иновациите, да го задържи, за да развива бизнес тук, а не да търси по-добрите условия в САЩ, смята Ганев.
Ефектите от подобен подход се виждат в новите страните-членки на ЕС от ЦИЕ, които са удвоили своя дял от търговията и икономика в ЕС.
"Имаме примера от тези десет страни, които се възползваха от единния пазар, до мащаба до който можеха, и вдигнаха своята производителност на труда, което не се наблюдава в южните държави. Опитът на нашите държави показва, че тази конкуренция вътре в Европа може да работи."
Тази вътрешна конкуренция с политики като плосък данък може да има по-добри резултати, отколкото да се разчита на координация на икономическите политики, особено западните, които доведоха региона до стагнация, смята Ганев. Фискалната тежест в държави от ЦИЕ е много по-близка до тази в САЩ, добави той.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай