Петък, 7 Февруари 2025

Играта на числата - какви са фактите в полемиката около бюджета?

Играта на числата - какви са фактите в полемиката около бюджета?
Публикация   07 Фев, 2025   /     akcent.bg   /     67

Политиците не искат да си признаят вината и грешната политика, която са правили.

   Не е важно дали януари месец има дефицит или превишение по една проста причина – ние в момента сме без бюджет, т.е. януари или следващите няколко месеца трудно могат да бъдат показателни за каквото и да е. Това каза Любомир Дацов, член на Фискалния съвет.

   „Няма конспирация, защото това, което прави Министерството на финансите е по всякакъв начин да удържи разходите. Т.е. то плаща абсолютно всичко, което е необходимо. Сигурен съм, че ако видите стартираните инвестиционни капиталови проекти, те ще са близко до нулата. Този и предишният месец няма как да бъдат базови или показателни за каквото и да е, защото просто Министерство на финансите управлява бюджета ръчно“, смята той.

   Според него, ако се види, че България смята да води устойчива политика, която не подкопава стабилността на бюджета и на публичните финанси, Европейската комисия ще даде зелена светлина.

   „В Министерството на финансите са принудени да правят така наречените иновативни финанси. Много хора не разбират, че големият проблем е, че бюджетът е една огромна система. Той има време първо да се засили, за да поеме в определена посока с определена скорост. Но когато видиш, че си сгрешил посоката, е много трудно да го спреш. Това е проблемът на 2024 година“, каза още Дацов.

„Ако говорим за иновативни финанси, в разходната част тези разходи са с отрицателен знак. Всъщност за следващата година, ако прибавим тези разходи, които са направени, се получава с 1 милиард и 200 по-големи разходи, съответно по-голям дефицит. В края на периода бяха похарчени едни 150 милиона за министерството, след това излезе министерско постановление, че се сторнират тези разходи. Близо 3 милиарда и половина не са похарчени от капиталовите разходи. Ами ако ги добавим към този дефицит? Нашите сметки показват, че бюджетът трябва да плава, за да е ефективен. Тоест – той не може да стои постоянно на 3% дефицит“, обясни той.

„Ние отидохме на крайната граница. Няма как да спреш нещо като бюджета на едно място и след това той да продължи по права линия. Той всъщност ще отиде нагоре и е абсолютно нормално да има криза 2025 година. Говоренето на политиците идва от там, че те в момента не искат да платят цената на кризата. Не искат да си признаят вината и грешната политика, която са правили. Няма невинни в тази ситуация“, каза още Любомир Дацов.

   „По никакъв начин не бих нарекъл добър бюджет, в който има над 4% БВП отклонение. 2024 година няма нищо общо с това, което беше планирано за изпълнение. Нищо добро няма в бюджета за 2025 година“, допълни той.  



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha