Четвъртък, 6 Февруари 2025

За да получат редкоземни метали в Украйна, САЩ ще трябва да й помогнат да освободи територии

 За да получат редкоземни метали в Украйна, САЩ ще трябва да й помогнат да освободи територии
Публикация   06 Фев, 2025   /     akcent.bg   /     30

Киев се надява, че Вашингтон ще разбере, че едно стратегически изгодно партньорство с Украйна си струва да бъде подкрепено

   Миналата есен украинските власти подготвиха предложение САЩ да осигурят достъп до своите богати метални запаси в замяна на подкрепа за постигане на мир. Тази седмица Доналд Тръмп фактически прие това предложение, като каза, че Вашингтон "иска сделка, при която Украйна получава нашата помощ в замяна на своите редкоземни метали и други ресурси". Проблемът е, че значителна част от тези резерви се намират близо до сегашната фронтова линия или дори в окупирани територии.

   Достъпът до ценни природни ресурси ще зависи, поне отчасти, от резултата от битката за Източна Украйна, където руските войски напредват бавно, но стабилно, пише The Wall Street Journal. Това беше признато и от Володимир Зеленски, който включи партньорството в областта на добива на редкоземни метали, необходими за високотехнологични продукти, в своя "мирен план", който представи във Вашингтон през септември, включително на среща с Тръмп.

  "Русия окупира нашите земи от 2014 г. и някои от тези територии съдържат значителни запаси от нашите природни ресурси", каза Зеленски пред репортери тази седмица. "Отворени сме да развиваме тези ресурси заедно с нашите партньори – тези, които ни помагат да защитим земята си и да отблъснем врага с оръжия, [тяхното] присъствие и санкции. Това е абсолютно справедливо."

   Но основният недостатък на този план е, че повечето от запасите са в райони, които в момента се контролират от Русия или много близо до фронтовите линии, "което означава, че никой няма да може да ги извлече и обработи", казва Волф-Кристиан Пес, старши сътрудник в Международния институт за стратегически изследвания и експерт по въоръжени конфликти, пред американското издание: "Без траен мир в Украйна достъпът до тези активи ще бъде труден. Простото прекратяване на огъня не е достатъчно за това".

   В края на януари на Световния икономически форум в Давос представители на украинската делегация говориха за находищата на полезни изкопаеми в страната на стойност 26 трилиона долара, от които 12 трилиона са минерали.

Украйна, по-специално: е на първо място в Европа по запаси от титан (необходим за самолети и кораби); има една трета от европейските резерви на литий (използван в батерии); има 20% от световните запаси на графит; е петият по големина производител в света на галий, който се използва в чипове и светодиоди; осигурява 90% от доставката на неон за производителите на полупроводници в САЩ.

Но запасите от редкоземни метали са съсредоточени основно в централните райони, те не се разработват и реалната им стойност е неизвестна, посочва Kyiv Independent, позовавайки се на анализ на Киевската школа по икономика.

Американската търговска камара в Украйна през януари оцени стойността на критичните минерални запаси на страната на между 3 и 26 трилиона долара. Но в същото време тя посочи, че 42% от металните запаси и 33% от редкоземните метали, както и 63% от въглищата, 11% от петрола и 20% от природния газ са под руска окупация.

В момента Китай по данни на Международната агенция по енергетика, контролира 60% от световните запаси от редкоземни метали (както на собствената си територия, така и в други страни) и 90% от капацитета за тяхната обработка. Затова Киев предлага на Вашингтон да диверсифицира доставките чрез разработване на украински находища. Най-големият доставчик на титан в света е руската корпорация VSMPO-Avisma. Междувременно украинските запаси от метал са "в голямата лига", каза европейски стоков експерт: "Украинците очевидно търсят всичко, което да привлече вниманието на Тръмп. И това определено привлече вниманието му."

Аргументът за ресурсите е много ясен за Тръмп и неговата администрация, казва републиканският експерт по външна политика Даниел Вайдич, който сега съветва украинските правителствени агенции като президент на лобистката фирма Yorktown Solutions. "Докато за много хора в предишната администрация подкрепата за Украйна се свързваше със защитата на свободата и демокрацията, за Тръмп това до голяма степен е празна фраза. Трябва да намерим друга обосновка за него, защо има смисъл да подкрепяме Украйна и да се борим за нея", казва Веждич.

Но сега руските войски обграждат град Покровск и се опитват да достигнат магистралата, водеща към Днепропетровска област, която е една от най-богатите на природни ресурси области на Украйна. През януари мина за коксуващи въглища, която доставяше половината от нужните за стоманодобивната промишленост на страната въглища, беше частично конфискувана и затворена. "Тръмп разбира ли, че районите, където се намират редкоземни метали, са до голяма степен заети и трябва да бъдат освободени?", пита Михаил Гончар, президент на Центъра за глобални изследвания "Стратегия XXI". "Това изисква американски оръжия и наистина адски санкции срещу агресора", добавя той.

   Киев се надява, че Вашингтон ще разбере, че едно стратегически изгодно партньорство с Украйна си струва да бъде подкрепено и да помогне за освобождаването на териториите. Александър Мережко, ръководител на комисията по външни отношения на Върховната рада, каза, че изявлението на Тръмп е "положителен сигнал": "Мисля, че Тръмп започна да разбира, че има опасност стратегическите ресурси на Украйна, ако не бъдат подпомогнати, да се окажат в ръцете на авторитарни режими и да ги укрепят. И тук говорим не само за Русия, но и за нейния стратегически партньор Китай."



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha