Неделя, 26 Януари 2025

Професионалното образование играе ключова роля на пазара на труда, въпреки че е оставено на самотек

Професионалното образование играе ключова роля на пазара на труда, въпреки че е оставено на самотек
Публикация   25 Ян, 2025   /     Зорница Славова ИПИ   /     215

Най-малък е делът на заетите с ППК в дейностите, в които обичайно се изисква висше образование

    Професионалното образование в същността си трябва да обвързва пряко учащите и пазара на труда, като „произвежда“ подготвени кадри и осигурява реализацията им. Професионално образование се предлага практически навсякъде на територията на страната – във всички 28 области – а приемът през последните години представлява близо 60% от всички учащи.

   Броят на заетите с ППК през 2023 г. е 944 хил. души или около 1/3 всички заети в икономиката. Те са разпределени неравномерно в икономическите дейности. Заетите с ПКК представляват над половината от заетите в „Добивна промишленост“. Между 40 и 50% пък са те в секторите „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива“ „Транспорт, складиране и пощи“, „Преработваща промишленост“ и „Доставяне на води; канализационни услуги, управление на отпадъците и възстановяване“.

   Най-малък е делът на заетите с ППК в дейностите, в които обичайно се изисква висше образование, а именно „Образование“ (11%) и „Професионални дейности и научни изследвания“ (9%).

   Предимствата и възможностите, които професионалното образование дава, са очевидни и се разпростират върху всички сектори на икономиката. Пропуските също са ясни – приложението на придобитото образование при бъдещата реализация на завършилите не се проследява (опитваме ТУК), дуалното образование е силно ограничено – 9% в настоящия прием (писахме ТУК), а връзката между образованието и бизнеса е силно нарушена (повече ТУК). Всички тези фактори са взаимосвързани, така че без който и да е от тях е безсмислено приоритизирането на професионалното образование и неясен пътят напред.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha