Сряда, 22 Януари 2025

Синдикатите искат помощи за ток за всички с доход под 848 лева

Синдикатите искат помощи за ток за всички с доход под 848 лева
Публикация   22 Ян, 2025   /     akcent.bg   /     62

Министерски съвет незабавно да предприеме мерки за целево компенсиране на увеличението на цената на ел. енергията от 1 януари т.г.

   Министерски съвет незабавно да предприеме мерки за целево компенсиране (макар и със задна дата) на увеличението на цената на ел. енергията от 1 януари т.г.  за всички лица и домакинства с месечен доход под 848 лв. За това настояват от КНСБ.

   Синдикатът с тревога отбелязва, че поредното много сериозно повишение на цената на електроенергията за бита от началото на тази година се реализира без каквито и да било целеви мерки за защита на енергийно бедните и енергийно уязвимите групи от населението. С това действие на практика стартира либерализация на пазара на електроенергия на дребно без адекватна защита на потребителите.

   Конфедерацията  обръща внимание, че по данни от доклад на Агенцията за устойчиво енергийно развитие (АУЕР) от 31 март 2024 г.  в България лицата в енергийна бедност с месечен доход под 728 лв. през 2023 г. са 1.8 млн. или около 28% от населението. С увеличението на цените на електроенергията за битовия пазар с 8.4% от 1 януари 2025 г. и  при линия на бедност за 2025 г. от 638 лв.  делът на енергийно бедните, с месечен доход до 848 лв., нараства допълнително с почти 7 пр. п.  и вероятно ще обхване 1,95 млн. или почти 35% от населението.

   Под натиска на синдикатите в края на 2022 г. с Решение на Народното събрание битовите потребители останаха на регулиран пазар до 31.12.2025 г. Още тогава КНСБ заяви категорично, че държавата трябва да рaзполага с приложим и ефикасен механизъм за адекватно и устойчиво подпомагане на енергийно бедните и уязвими социални групи преди старта на либерализацията на цените на ел. енергията за бита.

   Две години по-късно нито едно от предложенията и исканията на синдиката не е изпълнено:

    Липсва дългосрочна програма за намаляване на енергийната бедност, съгласно разпоредбите на Закона за енергетиката.

    Не е изградена информационна система за домакинствата в положение на енергийна бедност и за уязвимите клиенти за снабдяване с електрическа енергия, което е първата задължителна стъпка, за да се насочат към тях мерки за подпомагане.

    Не бе създаден единен компетентен орган за определяне и прилагане на мерки за защита и финансова подкрепа по програми за подпомагане на домакинства в положение на енергийна бедност и на уязвими клиенти, а отговорността за това продължава да се разпилява между три министерства.

   В създалата се обстановка с поредното увеличение на цените на ел. енергия от началото на тази година КНСБ за пореден път алармира, че продължаващото неглижиране на проблема с енергийната бедност от страна на управляващите ще генерира тежки социални проблеми и недоволство с непредвидими последици.

   Конфедерацията категорично се обявява за спешно разработване на всеобхватни и работещи мерки за ефикасна защита на  най-уязвимите групи от населението, преди да се либерализират цените на ел. енергията за бита.

   В условията на нарастващи цени и на редица стоки от първа необходимост КНСБ настоява за компенсиране на увеличените от началото на годината цени на ел. енергията  преди домакинствата да получат високите си сметки през месец февруари.

   В тази връзка КНСБ настояват още Министерски съвет да създаде  Обсерватория за справяне с енергийната бедност като компетентен орган за разработване и администриране на мерките за подпомагане на енергийно бедните и уязвими клиенти, финансирани от бюджета и от Социалния климатичен фонд.

   Министерството на финансите, Министерството на труда и социалната политика, Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Министерството на енергетиката като отговорни институции спешно да се заемат с изпълнение на разпоредбите на Закона за енергетиката и Наредбата за критериите, условията и реда за постановяване статут на домакинства в положение на енергийна бедност.

  От синдиката искат още да се разработи дългосрочна Национална програма за намаляване на енергийната бедност в страната, както и социалните партньори да се включат в създаването и функционирането на Обсерваторията за справяне с енергийната бедност, както и в разработката и изпълнението на дългосрочна национална програма за намаляване на енергийната бедност в страната.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha