Руската частна енергийна група "Лукойл" може да продаде най-голямата рафинерия в България за 1 млрд. долара и да обяви кандидатите за нея в понеделник.
Това твърди руската секция на "Дойче веле" в публикация под заглавие "Лукойл" се прощава с Европа и продава поредния актив в ЕС", предаде ФОКУС.
Публикувани са и нови подробности, включително твърдения за интерес от български предприемачи.
В сайта на Лукойл българската петролна рафинерия вече не се споменава сред чуждестранните проекти.
Въпреки санкциите Лукойл продължава да управлява стратегически важно съоръжение, което играе ключова роля в енергоснабдяването на региона. Основен собственик на компанията е Litasco, регистрирана в Швейцария компания.
Самата руска компания обяви в края на 2023 г., че рафинерията на Лукойл в България може да бъде обявена за продажба поради "значителна промяна в условията на работа“. Факт е, че от март 2024 г. България спря да купува петрол от Русия , която преди това осигуряваше до 90% от енергийните доставки на страната. През октомври 2024 г. незабавната продажба на актива беше обявена от тогавашния министър на финансите на България Асен Василиев.
Според източник от коалицията на ПП-ДБ, която настояваше активно за установяване на държавен контрол върху дружеството, Русия очевидно е заинтересована да продаде актива изключително на „свои“ инвеститори. По тази причина сред възможните кандидати за „Лукойл Нефтохим“ не се споменават големи играчи като Shell или TotalEnergies.
Със сигурност се знае, че унгарската група MOL е кандидат за „Лукойл Нефтохим“. През декември унгарският министър-председател Виктор Орбан и външният министър Петер Сиярто посетиха България. Самият Орбан заяви, че MOL ще се опита да получи актива. Според български експерти MOL е фаворит сред кандидатите. За съдържанието на нейната оферта обаче не се знае почти нищо.
Междувременно на сцената излезе още един претендент: В началото на януари казахстанската компания „КазМунайГаз“ обяви намерението си да купи „Лукойл Нефтохим“. Компанията обясни интереса си с желание да разшири присъствието си на международния енергиен пазар. Тя вече е собственик на две рафинерии в Румъния - Vega и Petromidia.
През 2014 г. „Лукойл“ продаде 240 бензиностанции и шест петролни бази в Украйна, както и много бензиностанции в балтийските държави, Чешката република, Словакия и Унгария. През 2017 г. акционерът Вакит Алекперов обясни продажбата на активи в съседните държави със „сериозни антируски настроения“.
Въпреки това до началото на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна „Лукойл“ все още имаше някакъв бизнес в ЕС. Това включваше например голямата рафинерия ISAB в Сицилия, която произвеждаше повече от 20% от бензина за Италия. Наложената през декември 2022 г. забрана за морските доставки на нефт от Русия обаче парализира дейността на компанията. Властите обсъждаха възможността за нейната национализация, но в крайна сметка „Лукойл“ намери купувач - базираната в Кипър G.O.I. Energy. Италианските медии заподозряха, че това дружество може да е свързано с Русия, но това така и не можа да бъде доказано.
„Лукойл“ все още има активи в Румъния и Молдова. Периодично се появяват слухове за тяхната продажба, но досега те не са потвърдени. И накрая, наред с рафинерията в Бургас, руската компания продължава да притежава голяма мрежа от бензиностанции в България. Според „Блумбърг“ „Лукойл“ би искал да я продаде срещу 3,3 млрд. долара, което е повече от три пъти над сумите, които може да получи за „Лукойл Нефтохим“.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай