Разкрита е кражба на ток от ферма за добив на криптовалута в Русе, съобщиха от полцията.
На 16 януари е подаден сигнал от екип на електроразпраделетелното дружество „Север“ за установена кражба на ток в района на ул. „ТЕЦ-Изток“,
По данни на дружеството е регистрирана нерегламентирана консумация на електричество, като чрез три електрически проводника от мачтов трафопост, по метална конструкция, с продължение под земята са се захранвали консуматори, намиращи се в двуетажна сграда в имот на адреса.
Установено е, че в сградата има специално пригодени, шумоизолирани помещения, а в тях над 90 броя "копачки" за добив на криптовалута, както и вентилатор с по-голяма мощност.
Установени са собствениците на сградата и е изяснено, че тя е отдадена под наем на фирма със седалище в София. По случая се води разследване.
Процесът на копаене представлява решаването на сложни математични уравнения, които служат за удостоверяване на всяка една трансакция с криптовалути, като преводите биват записвани в нещо като споделен регистър. "Миньорите", както се наричат хората занимаващи се с копаене на криптовалути, получават вместо възнаграждение малка частичка от биткойн. По този начин те генерират печалба, когато решат да обменят виртуалната валута.
През последните години излязоха доклади, в които се прави опит да се изчисли колко ток отива за копаенето за крипто. В някои от тях се твърди, че копаенето на биткойн потребява около 91 тераватчаса електричество на година, което е повече от електричеството, което използва страна като Финландия, която има население от около 5.5 млн. души.
Смята се, че това е близо 0.5% от общото потребление по света, като използваната енергия е скочила 10 пъти за едва пет години. Изчислено било, че токът използван за копаене на биткойн е 7 пъти повече от енергията, която потребява Google за всичките си глобални операции;
Биткойнът, който е основна цел на копачите, се вдигна рязко през последните месеци и в момента се движи около $100 000. Това прави конкуренцията по копаене много голяма, което вдига търсенето и потреблението на ток.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай