Четвъртък, 16 Януари 2025

,,В сянката на Пеевски и без значими реформи,,

,,В сянката на Пеевски и без значими реформи,,
Публикация   16 Ян, 2025   /     akcent.bg   /     46

Какво да очакваме от кабинета ,,Желязков,,

   Въпреки че Пеевски няма да е пряк участник в тройната коалиция ГЕРБ-БСП-ИТН, има сериозни съмнения, че тя ще е под негово влияние. ГЕРБ и Борисов ще направят всичко възможно "ДПС-Ново начало" да има думата при важни назначения в регулаторите и съдебната власт, коментират политолози пред Mediapool.

   В сряда номинираният от ГЕРБ за премиер Росен Желязков получи и веднага върна изхълнен първия проучвателен мандат за съставяне на редовно правителство.

   Формулата на коалиционното правителство предвижда ГЕРБ да има 11 министри, а ИТН и по БСП по четирима, като всяка партия има и по един вицепремиер. Формацията на Ахмед Доган ДПС-ДПС подкрепя кабинета без да участва с министри в него.

   "Не знам как може да се изолира Пеевски в кабинет с Борисов и Доган. Нали все пак този триумвират дълго време управляваше страната под една или друга форма?", коментира политологът доц. Милен Любенов пред Mediapool.

   Според анализатора Иво Инджов санкционираният по глобалния закон "Магнитски" политик не е изолиран в такава степен, в каквато биха искали всички, които са привърженици на идеята за "санитарен кордон" и неговата сянка ще надвисне над правителството.

   "Медиите пишат, че има министри, които са свързани от различни политически сили, които са свързани с Делян Пеевски. Това дава повод да се спекулира, че има и пети участник в управляващата четворна коалиция", отбелязва той пред Mediapool.

   "Аз мисля, че ГЕРБ и Борисов ще направят всичко възможно ДПС "Ново начало" да бъде интегрирано по един или друг начин, особено когато стане дума за гласуване на персонални назначения в регулатор и в съдебни органи. Самият факт, че Борисов предпочете да изключи ПП-ДБ от състава на правителството, вместо да се ангажира с някакъв "санитарен кордон" по отношение на Пеевски, е достатъчно показателен", коментира политологът Даниел Смилов пред Mediapool.

   По думите му ГЕРБ и Борисов са "много внимателни" по отношение на лидера на ДПС "Ново начало". Той прогнозира, че интересите на тази партия и ще бъдат обслужени и без отделна квота.

   Даниел Смилов допуска, че, поне в началото, Пеевски ще играе опозиционна роля и "може да продължи някакъв вид театър".

   "Делян Пеевски може да се позиционира като опозиция, от която да черпи някакви дивиденти във връзка с вътрешната битка за електората на ДПС, която води с фракцията на Доган. Но от друга страна, той все още има много сериозно влияние върху редица държавни органи регулатори, съдебна власт", коментира Милен Любенов.

           Борисов като арбитър между Пеевски и Доган

   "Пресилено да се каже, че има помирение и край на войната в ДПС с тази особена конструкция на правителството. Но очевидно различните форми на интереси в него и необходимостта да се влияе и да се присъства край изпълнителната власт или да се влияе върху нея, си казват думата. Необходимостта да се използват властови ресурси е по-важна от уж декларираните пред публичното пространство различия", отбелязва Иво Инджов, коментирайки действията на Борисов да разчита на Доган и хората му, но същевременно да не се ангажира напълно със "санитарен кордон".

   По думите му основният фактор в коалицията ще бъде страхът от нови избори, особено за фракцията на Доган.

   "ДПС на Доган се намира в много некомфортна ситуация. Те бяха победени категорично от ДПС на Пеевски на тези избори. В дефанзивна роля са. Доган изчезна от публичното пространство, вместо да излезе и да защити категорично своите хора, да обикаля и работи за каузата, за която винаги е претендирал, че олицетворява. Те пък още по-малко са заинтересувани от предсрочни избори в сравнение с БСП и ИТН", коментира той.

 

Даниел Смилов смята, че по оста Пеевски-Доган може да се разчита Бойко Борисов да продължи да играе ролята на арбитър.

 

"Той, предполагам, ще се опитва да ги примирява и за в бъдеще. Нали неговата позиция беше, че няма добро ДПС, а сега се оказва, че едното ДПС е достатъчно добро, за да влезе в правителството, което следвайки неговия подход, означава, че и другото е поне толкова добро, колкото и първото. В този смисъл те наистина имат шанс да застанат от една страна", смята анализаторът.

Според Милен Любенов става въпрос за определени конюнктурни интереси, които по един или друг начин събират тези участници, които могат да бъдат антагонисти по определени въпроси.

"В момента стои на дневен ред темата за запазване на определени сфери на влияние, свързани с важни държавни органи, регулатори и съдебна власт. Сега ще видим просто едно прегрупиране между определени фактори в държавата, които винаги са стояли през последните 15, да не кажа и повече, години зад процеси на овладяване на определени държавни структури, включително и свързани със съдебната власт", изтъква той.

              Без особени реформи

   Политолозите са скептични, че подобно правителство може да задейства ключови за страната реформи.

   "Трите партии на статуквото ГЕРБ, БСП и ДПС са част от това парламентарно мнозинство. Да очакваме някаква качествена промяна от гледна точка на реформи в редица сектори, включително в съдебната власт, антикорупционната политика... Силно скептичен съм, че това може да се осъществи", посочва Милен Любенов.

   Според Иво Инджов дори това правителство да имаше по-изчистен облик, то трудно може да осъществи значими реформи заради насипно състояние, в което се намира парламентът. По думите му правителството ще бъде заложник на политическата фрагментация, големите компромиси и безпринципното му сформиране.

"Да си припомним, че ГЕРБ беше най-големият враг за БСП в продължение на 15 години и сега изведнъж това беше зачеркнато. ИТН в лицето на неговия лидер Слави Трифонов се заричаше, че никога няма да прави коалиция с ГЕРБ. Той е и автор на фразата за "изчегъртване на модела ГЕРБ". Сега ИТН влиза в правителство с ГЕРБ. Самият Борисов декларира, че няма да управлява с нито едно от двете ДПС-та, а сега се оказва, че правителството е зависимо от парламентарната подкрепа на фракцията на Доган. При толкова много компромиси няма как да се правят сериозни политически реформи, дори и реториката на правителството да работи в тази посока", казва Иво Инджов.

   Според Даниел Смилов по отношение структурата и състава на новия кабинет са търсени баланси между партньорите, които личат в персоналния състав на правителството.

"Може би единствената изненада е по отношение на вътрешното министерство с Даниел Митов. Да се надяваме, че това е сигнал, че правителството няма да изпадне в някаква употреба на бухалки срещу политически опоненти или нещо такова. Защото това определено не е стандартна номинация и Даниел Митов е експерт в други области", изтъкна той.

           Бюджет и еврозона

Анализаторите се обединяват около тезата, че основните приоритети на правителството ще бъдат приемането на бюджета и евентуалното присъединяване на България към еврозоната.

   "Би следвало основен приоритет на това правителство да е да осигури нужната стабилност за влизането на страната в еврозоната, тъй като има такъв прозорец. Хубавото е, че не се очакват някакви конкретни действия по приемане на закони, което няма да постави БСП и други партии, които са по скептични към еврозоната като "Има такъв народ" в трудна ситуация - да гласуват в парламента", коментира Смилов.

   На второ място сред основните задачи на новия кабинет стоят бюджета и финансовите въпроси, свързани с усвояването на средствата по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ).

   "Какъвто и кабинет да беше направен в момента, той трябва да се фокусира върху приемането на бюджета за 2025 година. Да подготви с парламентарното мнозинство гласуването на няколко основни закона, които да отпушат плащането по втория транш по Плана за възстановяване и устойчивост", изтъква Иво Инджов.

Милен Любенов посочва и избора на регулатори, на Висш съдебен съвет, Инспекторат към Висшия съдебен съвет, напомняйки, че това са по-сложни теми, изискваща квалифицирано мнозинство.

            Лицето на опозицията

 

Получава се парламент, в който партиите в управлението ще трябва да обясняват защо са там, а онези в опозицията, ще трябва да обясняват доколко са в опозиция и доколко наистина са изолирани от управленския формат, коментира Даниел Смилов."Но ми се струва, че в този парламент ще има фалшива опозиция. От една страна, "Ново начало". Борисов има история на взаимодействие Пеевски. Самото ово начало" едва ли ще е толкова опозиционно по ключови въпроси, свързани с управлението. От друга страна, ГЕРБ работят много добре и с "Възраждане". "Възраждане" ще трябва да докажат, че са опозиция", допълни политологът.

  А Иво Инджов коментира: "Създава се уникалната ситуация двата полюса в българското политическо пространство, които са не само политически, но и социокултурни – ПП-ДБ като "градската десница" и "Възраждане", които представляват интересите на националистите и на национал- популистите, да атакуват едно хетерогенно правителство, зад което прозират много силни олигархични интереси.

"Не допускам взаимодействие между ПП -ДБ и "Възраждане", но може да има някакво съвпадение на мотивите, с които се гласува срещу това правителство. Това ще бъде един експеримент в българския политически живот, който с интерес ще наблюдавам. Надали ще има обединен фронт ПП- ДБ, "Възраждане" или ДПС на Пеевски, но ще има и силни противници", каза той.

             Възможна ли е стабилност?

"Колкото и крехка да изглежда тази нова управленска структура, може да се окаже, че зад нея има свръх мнозинство. Ако се стане така, че тя може да разчита на "ДПС -Ново начало" по определени въпроси, а на "Възраждане" - по други, може да се окаже жилава и съвсем некрехка", коментира Даниел Смилов.

   Според Милен Любенов управление ще е управление на малцинството, което няма да прави реформи и затова не може да се стабилизира в дългосрочен план.

  Страхът от предсрочни избори ще бъде основната спойка на правителството, посочва Иво Инджов.

"Основният фактор ще бъде страхът от нови предсрочни избори. Защото партии като ИТН, БСП, а и ДПС на Доган нямат интерес от такива предсрочни избори. ИТН влиза в парламента при последните два вота, но помним, че преди това беше изпаднал. БСП се намира в тотална криза на самоличността, а и с оглед на това, че Корнелия Нинова ще направи своя партия и ще поведе част от електората на социалистите, прогнозите за добро представяне на следващи предсрочни избори не са добри", каза той.

Трудно да се прогнозира колко може да издържи такъв кабинет, но има поне едногодишен хоризонт, смята Иво Инджов.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha