Събота, 11 Януари 2025

Силвия Георгиева: Без приет бюджет общините не могат да планират и ремонт на тротоар

Силвия Георгиева: Без приет бюджет общините не могат да планират и ремонт на тротоар
Публикация   11 Ян, 2025   /     akcent.bg   /     52

Според Закона за публичните финанси държавата финансира всички свои системи с 1/12 от достигнатото ниво през предходната бюджетна година

     Общинските бюджети са функция от държавния и се приемат до 25 дни след приемането на държавния. В момента не можем да приемем капиталовите си програми, на база на които се правят дори ремонтите на тротоарите. Това каза Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Национално сдружение на общините в Република България (НСОРБ), в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria.

    „Изключително обвързани сме с централния бюджет; трябва да бъде приет държавен бюджет, за да се осигури функционирането на общините", каза тя.

   Георгиева обясни, че без приет удължителен закон и държавен бюджет според Закона за публичните финанси държавата финансира всички свои системи с 1/12 от достигнатото ниво през предходната бюджетна година.

   „За общините това означава, че на 6 януари ние трябваше да получим около 700 млн. лв. субсидии, с които да финансираме възнагражденията и издръжката на училищата, детските градини, здравните кабинети и социалните услуги, културните институти и служителите в общинските администрации. На 6 януари получихме 50% от тази сума и нямаме яснота кога ще получим останалите 50%“, каза още тя.

   Георгиева подчерта, че България е една от най-централизираните държави и общините разчитат напълно на субсидиите, които им се превеждат от централния бюджет.

   „Някои общини имат преходни остатъци от миналата година и ще се справят в рамките на месец януари. Тъй като има голяма неяснота кога ще се приеме държавният бюджет, силно се надяваме, че в рамките на днешния ден или в следващата седмица ще получим остатъка на тези средства, за да започне нормалното функциониране на системите в общините“, каза още тя.

  Георгиева коментира и проблемите с електричеството в редица общини в края на 2024 г.

   „Същественият проблем в тази система е, че в нея няма правени дълги години никакви инвестиции в мрежовата инфраструктура. На места тя е на повече от 40-50 години. Стълбовете са корозирали, падат лесно“, каза тя.

   Георгиева посочи, че на среща с министъра на енергетиката Владимир Малинов са обсъдени мерки, с които ЕРП-тата да бъдат задължени да правят определен процент инвестиции в електропреносната мрежа. Вече е изготвен законопроект, който ще бъде предоставен за обществено обсъждане през следващата седмица.

   Тя отбеляза, че в момента инвестициите, които правят, са в дигитализация на електромерите и присъединяване на нови абонати.

   Георгиева заяви, че през настоящата година общините „много отговорно и много предпазливо“ са подходили към темата за актуализация на ставките на данъците за недвижими имоти и такса битови отпадъци.

   „Такива промени в ставките не сме правили от 2012 г. Това са повече от 12 години, в които минималната работна заплата се увеличи над 4 пъти, инфлационните процеси натрупаха огромни разходи за консумативите най-вече в сметосъбирането и сметоизвозването. Беше изключително наложително да актуализираме ставките, за да можем да продължим да предоставяме услугата поне със същото качество, а и да започнем да я подобряваме“, каза още тя.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha