53-годишният Венцислав Николов извади кръста на Богоявление в Русе. През годините Венцислав се е занимавал с различни неща. В момента е воден спасител в хотел, а също така е и активен спортист. Венцислав получи специално ръчно изработена по православния канон икона диптих на Исус Христос и Света Богородица.
Венцислав щи пожела преди всичко здраве и поздрави колектива на хотела, в който работи в момента. Не скача за първи път за кръста, но късметът му излиза едва сега. На въпрос на Акцент.БГ дали изборът на място за скачане е бил от значение, той сеговито отговори, че е пуснал преди това клечка, която му е потвърдила, че течението ще отнесе кръста. Затова и той бе избрал възможното крайно място за скачане по течението.
Венцислав е работил и като масажист, и като готвач.
Тя му бе подарена от областния управител Драгомир Драганов, който му пожела щастие и да продължи да съхранява българските традиции. „Надявам се, че повече млади хора ще се запалят по българските традиции и ще участват в подобни церемонии“, каза още Драганов. „Традициите са мост между миналото, настоящето и бъдещето. Те ни свързват с корените ни, създават усещане за принадлежност и предават ценности, мъдрост и култура от поколение на поколение. Нека ги пазим и почитаме, защото в тях се крие нашата уникалност и сила като народ“, заяви още областният управител. По традиция извадилият кръста получи парична премия от кмета Пенчо Милков, а от Русенския митрополит дядо Наум сребърно кръстче, икона и бутилка вино. От своя страна Венцислав Николов пожела здраве и новата година да е успешна за всички русенци. „Човек трябва да вярва в традициите и в доброто, нека правим добро и да се помолим да няма повече войни, а кръвопролитията по света да приключат“, сподели още Николов. Тази година в ритуала на Йордановден в Русе се включиха общо 20 мъже на възраст между 18 и 53 години. Температурата на водата бе около четири градуса.
Минути преди това бе извършен и ритуал по водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия от Русенския митрополит Негово Високопреосвещенство Наум. В рамките на церемонията, която започна с изпълнение на „Срещен марш“, подполковник Павлин Илиев, началник на гарнизона и командир на Военно формирование 32420, прие почетния караул. Веднага след това той поздрави участниците във водосвета.
Припомняме, че за първи път водосвет на знамената е отслужен по времето на цар Симеон I преди битката при Ахелой през 917 година. До падането на България под османско владичество преди всяка битка, която води българската войска, се извършва водосвет. След Освобождението тази традиция е възстановена и продължава до 1946 г. След демократичните промени у нас ритуалът по водосвет на бойните знамена и флагове е възстановен през 1993 г. Оттогава, всяка година на 6-ти януари – Богоявление, във всички гарнизони в страната, най-висшият йерарх на Българската православна църква в епархията, след прочитане на молитвата „За успех на народа”, ръси със светена вода за здраве и успехи представителни части на Българската армия и нейните бойни знамена.
На церемонията присъстваха още заместник областният управител Георги Георгиев, кметът на Община Русе Пенчо Милков, неговите заместници Златомира Стефанова и Борислав Рачев, председателят на Общинския съвет академик Христо Белоев, началникът на Регионалното управление на образованието д-р Росица Георгиева, началникът на Военното окръжие в Русе полковник Васил Петров, директорът на Регионална дирекция „Пожарна защита и безопасност на населението“ комисар Светослав Войчев, както и редица представители на държавната власт. В събитието участваха и представители на Военно формирование 42520 – Щръклево, както и Духовият оркестър начело с Димчо Рубчев.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай