Въпреки че София (столица) като област е водеща в редица икономически и социални категории, то доста други от българските области се представят добре, като например Смолян със своите отличници, Велико Търново с високото си ниво на заетост, Пловдив и Варна с добрата инфраструктура, дори Монтана, която е първенец с ниските местни данъци.
Това е един от изводите от анализа на Института за пазарна икономика (ИПИ) „Регионални профили: показатели за развитие – 2024“.
Изданието на института представя информация за текущата година, като представя устойчивите регионални различия и потенциала на регионите за развитие на фона на новите предизвикателства.
Областите са разделени в социални и икономически категории, всяка от които с по шест подкатегории. В икономическото развитие водеща е София-столица, следвана от Варна, София-област, Пловдив и Бургас. В подкатегориите обаче се открояват различни лидери. Така например
Стара Загора е с най-висок ръст на БВП на човек от населението.
„Това е свързано с някои процеси в енергетиката и следващите данни може да не изглеждат точно така, но е факт, че областта, която е индустриално развита, печели доходи, които намаляват нивото на бедност“, обясни Зорница Славова, старши икономист в ИПИ.
Велико Търново се отличава с висока икономическа активност и заетост.
Така например докато средният коефициент на заетост за България е 76%, то за Велико Търново е 80%. Областта е и сред тези с най-високобразована работна сила – при дял от 14.8% от българите с по-ниско образование от основно, във Велико Търново този дял е 8.1 на сто.
София (област) пък се откроява с повече чужди инвестиции на човек. „В последните 10-15 години изключително ясно се вижда развитието на периферията на столицата, където е съсредоточена индустрията – предприятията са малко на брой, но са големи“, поясни Славова.
В категория „Инфраструктура“ се отличава Пловдив,
където гъстотата на железопътната мрежа е много по-наситена от средната за страната. „Тази свързаност осигурява и икономическо развитие“, коментира старшият икономист на ИПИ, като представи данни, че качеството на пътната настилка в Пловдив е по-високо от средното за страната (53.2% спрямо 40.4% за цялата страна).
В Северозапада положително се открои
Монтана, която от няколко години е първенец в местните данъци.
„Данъците по закон имат долно и горно ниво, като общините сами го избират“, поясни Славова, добавяйки, че Монтана се откроява с най-ниски налози върху търговията на дребно, леките автомобили, прехвърлянето на собственост и недвижимите имоти на фирмите.
Морската ни столица се отличава с администрацията си...
...поради прозрачност на информацията и добре развито електронно управление.
По-разнообразна картина представя социалното развитие на областите, където лидери са съответно София, Бургас, Варна, Смолян и Пловдив.
Има области, които се отличават, и дори изпреварват столицата“, коментира Славова.
Така например Сливен е областта с най-много деца до 4-годишна възраст, изпреварвайки столицата – 6.1% дял на тази група деца при 4.5% за България.
Смолян има традиции с високи резултати в образованието,
като в предишни издания на анализа областта е била и първенец. „Смолян е областта с най-много деца в детските градини, както и областта с най-висок коефициент на записване в 8-и клас – това е областта, където най-много деца са обхванати в системата на училищното и предучилищното образование“, подчерта Славова, като добави, че учениците обикновено се радват на високи резултати по време на цялото си следване.
От години Плевен е безспорен първенец в здравеопазването.
Освен че може да се похвали с голяма леглова база, Плевен има и висок брой на практикуващите лекари. „Един лекар се грижи за най-малък брой хора“, поясни Славова.
Кърджали и Смолян са първенци по ред и сигурност,
с най-малък брой регистрирани престъпления. „Има бързо правораздаване, но то е свързано с ниската натовареност на съдилищата“, добави Славова.
Инсталираните ВЕИ мощности избутват Пазарджик сред лидерите в околната среда.
Заедно със Смолян, двете области са първенци по горска територия и могат да се похвалят с добро управление на отпадъците. „Над 70% от тях се предават за третиране и рециклиране“, каза Славова.
Бургас е безспорен културен лидер на страната
„Има много посещения по кина, библиотеки, театри, музеи – първото място на областта обаче по-скоро се дължи на развитието на туризма с огромна разлика между средните реализирани нощувки срямо тези за страната“, коментира Славова.
Не е само София – въпреки че тя е водещата област в значителен брой от категориите, доста други области се представят добре в различните категории“, обобщи Славова.
Русе
Рейтингът за прозрачност на органите на местното самоуправление намалява леко, но се задържа над средния – 71,5% за областта при 69,3% в страната.
Делът на собствените от общите приходи в общините от областта намалява и е малко под средния (26% в областта при 27% в страната), но покритието на общинските разходи с местни приходи е високо (80% в областта при 74% в страната).
При данъка върху недвижимите нежилищни имоти на юридическите лица общините в Русе имат едни от най-високите ставки – средната за областта е 2,75‰ (при 2,15‰ в страната).
В рамките на областта най-високи са средните нива на ставките в община Русе, а най-ниски – в общините Сливо поле и Ветово.
От Института изведоха и някои тенденции на национално равнище.
„Бяхме свикнали в последните години София, най-вече движена от услугите и високотехнологичния сектор, да има все по-голям дял от националната икономика, но тази година се случва обратното, има леко свиване, като това е резултат най-вече в процесите в няколко малки области“, коментира старшият икономист Адриан Николов. По думите му това вероятно няма да е траен ефект.
Само Видин като област остава с под 1 млрд. лв. областна икономика. „Най-вероятно през 2023 г., дори само благодарение на високата инфлация, тя ще прескочи тази бариера“, прогнозира Николов.
Той обясни, че водещите регионални икономики – като София, Варна и Бургас – се характеризират с висок дял на услугите в добавената стойност, докато други – Стара Загора, Враца и Габрово – са със силни индустриални икономики. Сливен, Силистра и Хасково, които разчитат повече на аграрния сектор, са по-слабо развити.
По отношение на инвестициите, има голямо струпване в София (столица), след това са Пловдив, София (област), Габрово, Русе, Варна, Велико Търново, докато на опашката са Монтана, Хасково, Кърджали, Видин и Кюстендил.
На дъното по инвестиции са най-слабо развитите региони, което създава потенциал за допълнително отдалечаване в икономическото развитие“, предупреди Николов.
„Образованието е може би това, което най-ясно ни казва каква ще е траекторията средносрочно, заедно с инвестиционните данни“, каза още той, като добави, че областите с индустриален фокус имат по-висок дял на хората със средно образование, в т.ч. с професионална квалификация“.
Водещите области се отличават с висок дял на висшистите, които намират реализация най-вече в услугите. Има и области с хора с основно образование, които съответно са с почти невъзможна реализация на пазара на труда.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай