Гарантиране на независимостта на съдебната система, въвеждане на т.нар. фискален борд в конституцията, свиване на администрацията и на взаимоотношенията й с бизнеса за сметка на по-активното използване на електронни услуги, либерализиране на държавно регулираните сектори, намаляване на облагането на труда и провеждане на пенсионна реформа – това са част от препоръките на Института за пазарна икономика (ИПИ) за повишаване на икономическата свобода в България. Във вторник от ИПИ представиха новото издание на изготвяния от канадския институт Fraser годишен доклад "Икономическа свобода по света", в който през 2012 г. са включени 144 държави.
Къде сме ние
България заема 45-о място в крайното подреждане, като отстъпва с 5 позиции в сравнение с миналогодишното издание на доклада. Постигнатият от страната рейтинг също се понижава, макар и минимално – от 7.34 до 7.33 (оценките се определят по скала от 1 до 10, като по-високата стойност означава по-голяма степен на икономическа свобода). Влошаването на резултата се дължи на забавянето на икономиката и на по-голямата роля на държавата – прекомерен дефицит и разходи срещу кризата, обясняват авторите.
Най-добре България се представя в традиционно силната категория "Достъп до сигурни и стабилни пари" (9.51), като обяснението се корени във валутния борд и ниската инфлация. "През 2009 г. и 2010 г., когато кризата удари България най-тежко, средногодишната инфлация беше под 3%, докато в предходните години на бърз растеж достигаше далеч по-високи стойности и дори надхвърли 10% през 2008 г.", припомнят от ИПИ. Най-слаб пък е резултатът на страната в категория "Законодателна структура и неприкосновеност на частната собственост" (4.99), като основните проблеми са независимостта и безпристрастността на съда, защитата на правото на собственост, доверието в полицията и икономическата цена на престъпленията, отбелязват анализаторите. В останалите категории резултатите са 6.46 за "Размер на правителството", 7.76 за "Регулиране на кредита, труда и бизнеса" и 7.90 за "Свобода на международната търговия". Като проблемни за страната въпроси докладът посочва осигурителната тежест, корупцията, регулациите на труда и бизнеса, както и тромавата бюрокрация.
Общата картина
От ИПИ уточняват, че тазгодишното издание на доклада представя картината през 2010 г., тъй като това е последната година, за която има налични официални данни за всички наблюдавани държави. Изследването се изготвя в сътрудничество с независими институти от 90 държави, като през тази година в обхвата му са включени общо 144 страни, които представляват 95% от световното население. Държавите се класират на база на представянето им по 42 показателя, разделени в пет основни категории – "Размер на правителството", "Законодателна структура и неприкосновеност на частната собственост", "Достъп до сигурни и стабилни пари", "Свобода на международната търговия" и "Регулиране на кредита, труда и бизнеса". Основополагащите принципи на икономическата свобода са личният избор, доброволната размяна, свободата на конкуренция и защитата на частната собственост, се посочва в доклада.
Така според резултатите от проучването като цяло през 2010 г. икономическата свобода по света леко се е подобрила, като средният рейтинг на включените страни достига 6.83. Авторите обаче изтъкват, че това се случва след резкия спад, отчетен през 2009 г. във връзка със световната криза – тогава средният рейтинг стигна рекордно ниска за последните три десетилетия стойност от 6.79. "Завръщането към икономическата свобода през последната година е все още крехко и водено от развиващите се страни", отбелязват анализаторите. За поредна година начело на класацията е Хонконг с рейтинг от 8.90. В подреждането следват Сингапур (8.69) и Нова Зеландия (8.36), а традиционно добре представящите се САЩ и Великобритания остават извън челната десетка. Най-висок резултат сред държавите в Европа отчита Швейцария (8.24), която заема четвъртата позиция (виж таблицата), като принос за това има фактът, че страната не е член на ЕС и съответно "не е подвластна на бюрократите в Брюксел". Сред държавите от ЕС лидер е Финландия, а България е на 18-ата позиция. В дъното на подреждането в ЕС са проблемните страни от периферията на еврозоната – Португалия, Италия и Гърция.
"Резултатите за Европа ясно показват, че страните, дали път на икономическата свобода в кризисните 2009-2010 г., се справят по-добре и на практика в момента се опитват да спасят от фалит по-несвободните и да предпазят Европа от нов срив", отбелязват авторите на доклада.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай