Петък, 3 Януари 2025

Богатството на 500-те най-заможни хора в света надмина 10 трлн. долара тази година

Богатството на 500-те най-заможни хора в света надмина 10 трлн. долара тази година
Публикация   31 Дек, 2024   /     akcent.bg   /     385

Разликата от 237 милиарда долара между Мъск и Безос на 17 декември беше най-голямата, регистрирана някога между първо и второ място

   500-те най-богати хора в света станаха значително по-богати през 2024 г., като Илон Мъск, Марк Зукърбърг и Дженсън Хуан водят групата милиардери към нов крайъгълен камък – общо нетно състояние от 10 трилиона долара.

   Стремглавото покачване на американските технологични акции изигра ключова роля за увеличаването на богатството на триото, както и за богатството на Лари Елисън, Джеф Безос, Майкъл Дел и съоснователите на Google Лари Пейдж и Сергей Брин. Нетното състояние на осемте технологични титани е нараснало с повече от 600 милиарда долара тази година, което е 43% от увеличението от 1,5 трилиона долара сред 500-те най-богати хора, проследявани от индекса на милиардерите на Bloomberg.

   Но именно Мъск – така нареченият „първи приятел“ на новоизбрания президент Доналд Тръм, доминираше сред най-богатите в света през 2024 г.

   Близките му отношения с новоизбрания президент помогнаха за увеличаване на стойността на неговите компании, включително Tesla Inc., SpaceX и xAI. Това увеличи състоянието му до безпрецедентните 442,1 милиарда долара, което е с 213 милиарда долара повече от началото на годината. Разликата от 237 милиарда долара между него и Безос на 17 декември беше най-голямата, регистрирана някога между първо и второ място в индекса на богатството на Bloomberg.

   Като цяло, най-богатите в света се възползваха от фондовия пазар, който се противопостави на очакванията за по-слаба 2024 г. Индексът S&P 500 с е повишил с 24% от началото на годината, захранван от малката група акции, наречена „Великолепната седморка“. Тя включва Tesla на Мъск, Meta Platforms Inc на Зукърбърг и Nvidia Corp. на Хуан.

   Изборната победа на Тръмп добави към печалбите: S&P 500 достигна тогавашния връх за всички времена на 6 ноември в най-доброто си представяне след ден на избори в историята. Милиардерите, представени в индекса, са забогатели с общо 505 милиарда долара за петте седмици след изборите, или 34% от общата сума за годината.

   Победата на Тръмп също така предизвика историческо рали за дигиталните активи, тласкайки биткойна над прага $100 000 за първи път. Това подкрепи крипто милиардерите: Чанпън Джао от Binance Holdings, известен като CZ, отчете скок на богатството си с 60% до 55 милиарда долара. Нетното състояние на съоснователя на Coinbase Global Inc. Брайън Армстронг нарасна с повече от 50% до 11,1 милиарда долара.

   Общата стойност на богатствата, проследявани от Bloomberg Billionaires Index, беше 9,8 трилиона долара при затварянето на борсовата търговия понеделник, което е малко по-малко от пика от 11 декември от 10,1 трлн. долара. Това богатство е подобно по размер на миналогодишния комбиниран брутен вътрешен продукт на Германия, Япония и Австралия, според данни, събрани от Световната банка.

   Ето някои от най-големите печеливши и губещи за тази година:

                     Печеливши

   Доналд Тръмп

Състоянието на новоизбрания президент скочи до рекордни върхове през тази година, подсилено от представянето на мажоритарния му дял в Trump Media & Technology Group Corp. Въпреки че отчете загуба от 19,2 милиона долара през последното тримесечие, DJT, както е известна компанията за социални мрежи, регистрира поскъпване на акциите от 95% тази година до текуща пазарна стойност от над $7 милиарда.

   Дженсън Хуан

Изпълнителният директор на Nvidia Хуан е един от най-големите индивидуални бенефициенти от бума в сферата на изкуствения интелектк досега, добавяйки $76 милиарда към нетното си състояние тази година. Акциите на Nvidia почти се утроиха през 2024 г. и тя стана най-скъпата компания в света за първи път през юни.

   Марк Зукърбърг

Въпреки рекордната антитръстова глоба от 841 милиона долара от ЕС и колебанията в началото на годината от страна на инвеститорите относно многомилиардната инвестиция на компанията в ИИ, изпълнителният директор на Meta добави 81 милиарда долара към нетното си състояние тази година, тъй като акциите на Meta поскъпнаха с близо 70%.

Китайски милиардери

Китайските милиардери, включително главният изпълнителен директор на Tencent Holdings Ltd. Пони Ма, председателят на Xiaomi Corp. Лей Джун и съоснователят на Cambricon Technologies Corp. Чен Тиенши, добавиха 14% към състоянието си през 2024 г. Печалбите им компенсираха три поредни години загуби стимулирани от продължаващата имотна криза и правителствените мерки срещу мощни технологични фирми.

Милиардерите на по-малко от 60 години

По-младите милиардери в списъка увеличиха богатството си повече от два пъти повече от по-възрастните си колеги тази година. Милиардерите под 60 години съставляват 27% от индекса.

                   Губещи

   Френските милиардери от сектора на луксозните стоки

Състоянието на Бернар Арно, Франсоаз Бетанкур Майерс и Франсоа Пино, чието богатство идва от холдинги в сектора на луксозните стоки, намаля през 2024 г. След години на печалби, подхранвани от пандемията, когато луксозното пазаруване измести разходите за хранене и развлеченията, забавянето на продажбите - особено на ключовия китайски пазар, струва на тримата милиардери общо 71 милиарда долара.

   Колин Хуан

Хуан регистрира най-голям спад на богатството сред китайските милиардери. Магнатът в електронната търговия, който стои зад Temu, за кратко стана най-богатият човек в Китай през август, но завърши годината със спад от 18 милиарда долара, след като слаб отчет за печалбите доведе до спад на акциите на компанията му с 29% за един ден.

   Рикардо Салинас

Председателят на Grupo Elektra SAB – мексикански търговски и банков конгломерат, загуби повече от половината от нетната си стойност за един ден, след като акциите на неговата компания се сринаха след твърденията на Салинас, че е бил измамен от бивш финансов съветник. Салинас обяви, че ще направи компанията частна миналата седмица.

   Карлос Слим

 Слим, който има големи дялове в латиноамерикански бизнес в телекомуникационния, банковия, строителния и енергийния сектор, отчете спад на богатството си стойност с $26 милиарда през 2024 г. Богатството му беше засегнато от обменните курсове – песото падна с около 20% след години на относително висока стойност, и по-слабо представяне на пазарите  след победата на левия кандидат Клаудия Шейнбаум през юни на президентските избори в Мексико.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha