Петък, 3 Януари 2025

Проект осигури подкрепа в домашна среда на лица с увреждания и възрастни хора, зависими от грижа в община Сливо поле

 Проект осигури  подкрепа в домашна среда на лица с увреждания и възрастни хора, зависими от грижа в община Сливо поле
Публикация   31 Дек, 2024   /     akcent.bg   /     403

Стойността на безвъзмездната финансова помощ е в размер на 786 605.87 лева

   На 2 януари 2025 г. приключва Проект BG05SFPR002-2.001-0007-C04 „Грижа в дома в Община Сливо поле“ по процедура „Грижа в дома“ BG05SFPR002-2.001, съфинансирана от Европейския съюз по програма Развитие на човешките ресурси 2021-2027, Приоритетна ос Социално включване и равни възможности.

   Дейностите по предоставяне на здравно-социалните услуги се изпълняваха от 02.12.2022 г. до 02.01.2025 г.

   Изпълнението на дейностите беше насочено към осигуряване на подкрепа в домашна среда за лица с увреждания и възрастни хора, зависими от грижа на територията на общината. Община Сливо поле получи възможност да осигури предоставяне на интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на …… лица, представители на целевите групи - възрастни в невъзможност за самообслужване и хора с увреждания от населените места в цялата община, като бяха обгрижени повече от предвидените 70 лица по проекта.  Настоящият проект надгради реализираните дейности и постигнатите резултати по успешно изпълнените проекти на общината по процедури "Патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания" и "Патронажна грижа +", "Патронажна грижа 4"  като за представителите на целевите групи беше осигурена подкрепа чрез реализиране на следните дейности:

  1. Предоставяне на почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги по домовете и психологическа подкрепа;

   2. Доставка на храна, хранителни продукти и продукти от първа необходимост, заплащане на битови сметки, заявяване и получаване на неотложни административни и битови услуги със средства на потребителите;

   3. Предоставяне на лицата от целевата група на информация относно превенция и профилактика на здравето и социално значими заболявания, включително консултации с диетолог и др. специалисти при необходимост.

 Осъществяването на тези дейности беше реализирано чрез екип от специалисти като домашни помощници, медицинско лице, психолог и кардиолог.

   Назначените лица бяха подкрепени чрез обучения-въвеждащо и надграждащо, както и чрез проведена супервизия. Предоставянето на услугата беше подпомогнато чрез осигурен транспорт на специалистите, предоставящи здравни услуги до домовете на лицата.

   Общата цел на проекта беше изпълнена чрез осигурената подкрепа в домашна среда за лица с увреждания и възрастни хора, зависими от грижа на територията на цялата община.

   Чрез изпълнението на проектните дейности бяха постигнати и следните специфични цели:

1. Осигуряване на разширени възможности за предоставяне на социални и интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда, вкл. и в контекста на пандемични ситуации;

 2. Преодоляване на самотата и социалната изолация на възрастни хора с ограничения или невъзможност за самообслужване, както и на лица с увреждания, хора които нямат близки, и за които има социална необходимост от предоставяне на почасови услуги, за да бъдат независими ида останат колкото може по-дълго време в тяхната обичайна среда;

3. Повишаване качеството на живот на потребителите, насърчаване на социалното включване и интегриране в обществото на групите в неравностойно положение. Постигането на тези цели е в пълно съответствие и с целите на процедура "Грижа в дома", а именно изпълнението на специфична препоръка 4 за 2019 г. „…Да предприеме мерки за социално приобщаване чрез подобряване на достъпа до интегрирани социални услуги…“ и специфична препоръка 2 за 2020 г. „Да осигури подходяща социална закрила и основни услуги за всички“, както и ще допринесе за изпълнението на принцип 18 „Дългосрочни грижи“ от Европейския стълб за социални права.

   Стойността на безвъзмездната финансова помощ е в размер на 786 605.87 лева, от които  668 614.99 лева (85 %) са европейско, а 117 990.88 лева (15 %) – национално финансиране.

   При изпълнение на проектните дейности е апробиран модел за патронажни грижи за възрастни хора и лица с увреждания за предоставяне на почасови интегрирани мобилни здравно-социални услуги в домовете на потребителите. Услугите се предоставяха след изготвяне на оценки на потребностите. Изготвени са 166 оценки на потребностите от здравно-социални услуги кандидати за потребители, представители на целевите групи.

   В община Сливо поле здравно-социалните  услуги си предоставяха от 1 медицинска сестра, 1 психолог, 73 домашни помощници, 10 бр. Сътрудници социална работа, които предоставиха здравно-социални услуги за 166 потребители от всички населени места на общината.

   Основните принципи, които бяха съблюдавани при извършване на оценка на потребностите и включване на потребители на социалните услуги по проекта бяха равнопоставеност, недопускане на дискриминация и равни възможности без оглед на пол, образование, социална принадлежност и вероизповедание.

   Оказана е и психологическа подкрепа и консултиране на потребителите на здравно-социалните услуги с установена невъзможност за самообслужване, насочена главно към преодоляване последиците от рисково преживяване, стрес или други обстоятелства.

   Община Сливо поле продължава предоставянето на здравно-социални услуги с проект  по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027 г.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha