Качеството на обучение в дадено професионално направление в университетите и това какви доходи и реализация носи не винаги означава, че то е най-желано и привлекателно за студентите. Изборът на университет много пъти се обуславя от регионални фактори. Това сочат данни по индикатора "Привлекателност на висшето училище сред кандидат-студентите в областта" от рейтинга на висшите училища за 2024 г.
Индикаторът показва дела на студентите, завършили средно училище в административната област, където се намира съответния университет, от общия брой на действащите.
Математиката в Русенския университет например излиза на преден план, посочена от 81% от кандидат-студентите в областта като най-привлекателна точно в това висше училище. Софийският университет, където математиката носи най-високи доходи (над 5300 лв. облагаем доход срещу едва 1700 лв. в Русенския университет), остава на второ място с 45%. Следват Пловдивският университет, където математиката е посочена за привлекателна от 45% от кандидат-студентите от областта, ТУ-София - 28%, Шуменския университет - 25% и др.
Правото е най-привлекателно в Нов български университет и Пловдивския университет, посочено от по около 50% от кандидат-студентите в съответните области. Следва СУ - с 43.8% от кандидат-студенти, УНСС - от 32% от младежите, а в края са Югозападният университет - с 29% и Великотърновския - 20%.
Югозападният университет пък излиза като най-привлекателен за обучение по направление национална сигурност - 62% от кандидат-студентите в областта искат да учат тази специалност там. Следват НБУ, посочен от 48% от кандидат-студентите, Русенският университет - 47%, Военната академия "Г. Ст. Раковски" - 40%, УниБИТ - 34.9% и др. Националната сигурност е най-малко предпочитана в Академия на МВР - с едва 10% от гласовете на студентите.
Според студентите психологията е най-привлекателна за изучаване в НБУ, получил почти 48% от гласовете на кандидат-студентите в областта, следван от СУ - 36%, Пловдивския университет - 27%, Варненския свободен университет - 33% и т.н., като най-непривлекателна е тази специалност в ЮЗУ - 19.5% и Великотърновския университет - 9.8%.
Медицината изненадващо излиза най-привлекателна в Бургаския университет "Ас. Златаров", посочена от 27% от кандидат-студентите в областта. На следващо място това направление е СУ - близо 26%. Медицинският университет в София е привлекателен за 23% от студентите в областта, а на последно място е МУ-Плевен - с около 12%.
Данните за педагогиката по този показател показват следното - най-много кандидат-студенти - близо 58 на сто - са посочили това направление за най-привлекателно в Бургаския университет "Ас. Златаров", а най-малко (18%) - в Шуменския университет. СУ е по средата, като педагогика там е посочена като привлекателна от 28% от кандидат-студентите в областта.
Най-трудно
Индикаторът "Среден успех от дипломата за завършено средно образование на студентите от първи курс" показва конкуренцията, на която е изложен кандидат-студентът в определено професионално направление на дадено висше училище и съответно шансовете му да бъде приет в него. Големият брой кандидати с високи постижения в училище показва и степента на привлекателност на висшето училище в даденото професионално направление, която е функция на престижа му.
Според данните от рейтинга най-трудно се влиза в Американския университет в България - там средният успех от дипломата за завършено средно образование на първокурсниците е 5.70. На второ място е Университетът по архитектура, строителство и геодезия - 5.30, а на трето - Софийският университет - със среден успех на младежите от 5.50. По-нататък се подреждат НАТФИЗ - със среден успех 5.44 и медицинските университети - в Пловдив, Плевен и София - с около 5.40 среден успех. Най-надолу по успех са Европейският политехнически университет - 4.46, Колежът по туризъм в Благоевград - 4.48 и Техническият университет в Габрово - 4.65.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай