С възпоменателни събития и военни ритуали командванията на Сухопътните войски и Съвместното командване на специалните операции (СКСО) и военнослужещи ще почетат паметта на загиналите при изпълнение на служебните си задължения по време на операцията за стабилизиране и възстановяване на Ирак в периода 2003 – 2008 г. - майор Георги Качорин, старши лейтенант Николай Саръев и офицерските кандидати Антон Петров, Марин Милев, Цветан Камов, Паун Георгиев, Иван Инджов, Свилен Киров, Димитър Димитров, Владимир Пашов, Гърди Гърдев, Преслав Стоянов и Валентин Донев.
Военнослужещи от СКСО ще участват във възпоменателната церемония в Русе в памет на офицерски кандидат Антон Петров, а възпоменателната церемония в памет на старши лейтенант Николай Саръев ще бъде в Крумовград.
На 27 декември 2003 г., събота в 11:45 ч., в иракския град Кербала координирана терористична операция води до смъртта на петима български войници. Атаката е извършена от четирима атентатори-самоубийци, които нападат с автомобили пълни с експлозиви база на българския военен контингент в околностите на Кербала, а малко след това и тилова база на многонационалната дивизия в центъра на града и сграда на местните иракски власти с полицейски пост.
На място загиват 13 души – четирима български войници, двама тайландски войници и седмина иракчани. По-късно от раните си в болница умира още един български войник. Първоначално два български военни поста вдигат тревога по повод „пряка терористична заплаха“ в района на военната база Индия. Мигове по-късно българската група за бързо реагиране е принудена да открие огън по бързо движеща се цистерна за вода. В нея има 500 кг взривни материали. Въпреки че българите успяват да застрелят шофьора, цистерната навлиза по инерция в територията на базата, където са разположени 480 войници от многонационалната дивизия под полско командване. Минута преди взрива базата е обстрелвана от миномет и гранатомет. По-малко от четвърт час след бомбеното нападение срещу българската база са извършени два други атентата с коли бомби.
За обстоятелствата довели до смъртта на българските военнослужещи четем от архива на БТА:
Рано тази сутрин са били нападнати двата лагера на българския батальон в Кербала
София, 27 декември 2003 г. /БТА/ Рано тази сутрин са били нападнати двата лагера на българския батальон в Кербала. Това съобщиха за БТА от правителствената информационна служба. Според първоначалната информация има пострадали. За инцидента са уведомени министър-председателят Симеон Сакскобургготски и изпълняващият длъжността премиер – вицепремиерът Лидия Шулева. В момента по дипломатически и военни канали се изясняват обстоятелствата и се уточняват подробностите за инцидента, казаха още от пресслужбата на правителството.
***
Двата лагера на българския батальон в Кербала са били нападнати в събота рано сутринта, има пострадали
София, 27 декември 2003 г. /БТА/ Рано в събота сутрин са били нападнати двата лагера на българския батальон в Кербала, съобщи за БТА правителствената информационна служба. Съобщено бе за пострадали, чийто брой обаче не бе уточнен. (…)
В момента в Министерството на отбраната тече заседание на оперативна група, начело с началника на Генералния щаб на българската армия ген. Никола Колев.
Цитирайки командващия полския контингент в Кербала ген. Анджей Тишкевич, полската Агенция по печата съобщи, че в следствие на терористичните атаки в Кербала са загинали 4 човека, а ранените са 25, като на 5 от тях състоянието е тежко. Извършени са три терористични атаки в Кербала, два от които срещу нашата многонационална дивизия и една срещу сградата на градския съвет на Кербала, е добавил Тишкевич. По думите му атаките са извършени с 4 коли - бомби, пълни с тротил, с противотанкови гранати и стрелково оръжие.
Според изказване на началника на Генералния щаб на българската армия ген. Никола Колев по-рано през деня няма официална информация, тъй като в резултат на нападението връзката с българския контингент е прекъсната. (…)
Президентът Георги Първанов също е бил уведомен за ситуацията в Кербала и по този повод е провел разговори с министър-председателя Симеон Сакскобургготски и изпълняващия длъжността премиер Лидия Шулева. От президентския прессекретариат съобщиха, че президентът Първанов, който е и върховен главнокомандващ на въоръжените сили на страната, ще се срещне по-късно в събота с началника на Генералния щаб на българската армия ген. Никола Колев и с началника на служба „Военна информация“ на Министерството на отбраната ген.-майор Пламен Студенков във връзка с инцидентите в Кербала. Двамата ще докладват за ситуацията в Кербала и за мерките, които се предприети.
От правителствената пресслужба съобщиха, че в момента по дипломатически и военни канали се изясняват обстоятелствата и се уточняват подробностите за инцидента.
Близо 500-членен български контингент е базиран в Ирак от август 2003 под полско командване.
***
Четирима български военни са били убити при нападение в иракския град Кербала, 27 са ранени
София, 27 декември 2003 г. /БТА/ Четирима български военнослужещи са загинали в Кербала, а други 27 са били ранени след нападение над българския батальон, съобщи заместник-министъра на отбраната Илко Димитров на извънредна пресконференция в Министерството на отбраната в събота следобед.
Това са първите български жертви от близо 500-членния контингент, базиран от август под полско командване в Кербала.
Убитите са Георги Качорин - командир на рота, старши сержант Иван Инждов - командир на отделение, младши сержант Антон Петров - командир на отделение и Свилен Киров - мерач. Ранените са настанени в болница.
Кола-цистерна е пробила загражденията и в резултат на това са загинали българските военнослужещи, уточни началникът на Генералния щаб на българската армия ген. Никола Колев.
Зам.-министърът на отбраната Илко Димитров съобщи, че вследствие на взрива с колата - бомба е разрушена и сградата на щаба на българския баталъон. Изправени сме пред противник, за когото няма ценности, заяви зам. министър Димитров. За съжаление това, което не искахме да се случи, се случи, въпреки всички взети мерки, коментира той.
Официалното оповестяване за убитите в Кербала български военни дойде след няколко часа противоречива информация от различни агенции за жертви в коалиционните войски, но без категорично уточнение за тяхната националност. В първоначалните съобщения на българските власти за говореше за четирима тежко ранени и 15 леко ранени.
Официалното съобщение за инцидента в Кербала е било забавено, за да бъдат уточнени имената на загиналите и тогава да бъдат уведомени и близките им, каза ген. Колев. Атаката бе очаквана, каза още началникът на Генералния щаб на българската армия и добави, че няколко пъти през последните седмици е споделяно притеснението от настъпилото спокойствие в Кербала.
Колата-цистерна е пробила загражденията, въпреки че охраната е реагирала, но не е предотвратила взрива, поясни ген. Колев. Той каза, че е била нарушена и комуникацията, защото основното звено за връзка е било разположено в нападнатия лагер.
До 24 часа самолет с ръководството на Генералния щаб и на военното министерство ще отлети за иракския град Кербала, съобщи ген. Колев. Той със сигурност ще пътува. Ако успее да се върне от чужбина, за Ирак ще замине и министърът на отбраната Николай Свинаров. Ако това не е възможно, за Кербала ще пътува зам.-министър Илко Димитров, каза ген. Колев.
С военно - транспортния самолет в България ще бъдат върнати телата на загиналите, както и някои от пострадалите военнослужещи, които могат да се транспортират, за да продължи лечението им в България. Директорът на Военно-медицинска академия бригаден генерал Стоян Тонев каза по-рано за БТА, че медицински екипи от Военна болница имат готовност веднага да тръгнат за Ирак.
Ген. Колев съобщи съобщи, че ще бъдат взети допълнителни мерки за сигурността на българските военни, като по този въпрос Генщабът продължава да работи с Главния щаб на сухопътните войски и разузнавателните служби.
В отговор на въпрос за подготовката на следващия контингент за Ирак ген. Колев каза, че би му се искало днешния инцидент да не се отрази върху духа на военнослужещи, но ще може да отговори на този въпрос в близките дни. Ген. Колев поясни, че подготовката на втория контингент продължава, като ротацията започва в началото на януари и ще продължи около месец.
От 27-те ранени 17 са тежко ранени и са транспортирани в Багдад, а останалите 10 са на лечение в други медицински пунктове - в българския батальон и полската дивизия. Според ген. Колев не може да се каже колко от 17 тежко ранени са с опасност за живота.
***
Президентът Георги Първанов изказа съболезнования за убитите български военни в Ирак, според него загубите не бива да отклоняват от усилията в борбата срещу тероризма
София, 27 декември 2003 г. /БТА/ Президентът Георги Първанов изказа съболезнования за убитите в събота в Ирак четирима български военни, според него загубите не бива да отклоняват България от подкрепата на усилията на международната общност в антитерористичната борба.
Според съобщение на президентския прессекретариат президентът Първанов посреща с болка и силна тревога вестта за нападението срещу коалиционните сили в Кербала, при което бяха убити и ранени военнослужещи от българския контингент. Президентът скърби заедно с близките на загиналите и изказва своите най-искрени и дълбоки съболезнования. (…)
Президентът Първанов, който е и върховен главнокомандващ на въоръжените сили на България, дава висока оценка на професионализма, смелостта и жертвоготовността на българските воини при изпълнение на техния национален и международен дълг. Държавният глава изразява убеденост, че те ще продължат да изпълняват отговорно своите задачи.
Президентът смята, че загубите, колкото и болезнени да са те, не бива да ни отклоняват от подкрепата на усилията на международната общност в антитерористичната борба, се казва съобщението на президентския прессекретариат. Президентът Първанов изразява и своята увереност, че българското общество ще остане единно пред лицето на подобни изпитания.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай