Четвъртък, 12 Декември 2024

Календарът на Русчукь за 2025 г. вече е в продажба.

Календарът на Русчукь за 2025 г. вече е в продажба.
Публикация   12 Дек, 2024   /     akcent.bg   /     133

Съдържа 12 страници със стари картички от края на XIX- началото на ХХ век

   Календарите за 2025 г. са готови. 12 страници, пълноцветен печат, с пружина, цена 25 лв./брой. На календарите няма да има водни знаци върху самите изображения.
   Размеритe са 33х 49 см., отново е предвидено да може да се изрязват месеците, а изображенията да остават в подвързано албумче. Ако има интерес към този вид картички, догодина ще продължим серията.

 

   В Русе календари може да се закупят от магазина за лагери на ул. „Николаевска“ 5, от 9,00 до 13,00 ч. всеки работен ден, Йовчо Стоянов 0889275602
 

  За други градове изпращаме по Еконт експрес, моля да подавате заявки на лични съобщения с написани имена, телефонен номер, офис на Еконт или адрес и брой календари.  

    Календарът на Русчукь за 2025 г. е с 12 страници, със стари картички от края на XIX- началото на ХХ век. Това са златните години на Русе. Според направеното преброяване непосредствено след Освобождението, населението му е 26 163 жители и така той е най-големия град в Княжество България (Пловдив остава извън пределите на Княжеството).

   В Русе се установявт да живеят редица български революционери: Любен Каравелов, Панайот Хитов, Христо Македонски, Димитър Ценович и др. Макар вече да не е вилаетски център, градът остава най-големият градски и стопански център в новоосвободената държава. Значението му за икономическия живот на страната се определя от съществуващите търговски връзки с дунавските страни. Русе играе ролята на голям вносно-износен и търговско-разпределителен пункт на стоки на едро за цялата страна

   . В Русе функционират много търговски къщи, които поддържат много складове с големи депозити на стоки. На русенското пристанище се пада голяма част от износа- главно на хранителни продукти. Възникват нови финансово- кредитни институции. В края 1881 г. е създадено Акционерно спестително дружество „Гирдап“ с капитал от 1 500 000 лв. златни. Това фактически е първата частна българска банка. На 15 април 1890 г. в Русе е учредено ново търговско сдружение под името „ I- ва Българска Търговска Камара“, а на 16 декември 1891 г. се свиква учредително събрание, на което се учредява „Първо Българско застрахователно дружество „България“ в гр. Русе“. На 25 февруари 1895 г. в Русе се създава най- мощната частна финансова институция в страната по това време- Българска търговска банка (БТБ) с основен капитал 10 000 000 лв.

    Предприемчивите русенски кръгове се ориентират към създаване на индустриални предприятия: създадени са няколко кожени фабрики, фабриката за сапун на В. Бачеваров, пивоварна, дъскорезници и плетачни фабрики. По това време- през 1897 г. е създадено и голямото акционерно дружество „Труд“ за циментови и керамични изделия. Братя Симеонови са предприемачи на строежа на ж.п. линията Русе- Г. Оряховица- В. Търново. През 1900 г. се създава фабрика „Енергия“ за мелнични машини, фабриката на Начо Начев за спирт през 1903, а през 1907 г. е основана голямата фабрика и железолеярница„Евгени Мюлтхаупт и Сие“- командитно дружество. През 1909 г. е основана фабриката на Искович и Леви за вакса, мастила и бои.

    Засилва се и банковото присъствие в града. В Русе действат самостоятелни русенски банки и много клонове на банки: БТБ, Гирдап, Русчушка банка, Д. А. Буров, Русенска сконтова банка, Хаим Калми, Еврейска популярна банка, много силен клон на БНБ, Земеделска банка, Генерална банка, Кредитна банка и др. По това време, градът е предимно търговско- банкерски, но вече се оформя и като град с просперираща индустрия, като тук са изградени много фабрики, включително и някои от най-големите в България металообработващи и машиностроителни предприятия, тъкачни и плетачни фабрики, както и най- голямата в страната Захарна фабрика и рафинерия.

   Това е времето на голямото строителство. Градът се отърсва от ориенталското си минало. Масово се събарят старите неугледни и схлупени сгради и се строят нови, в съзвучие с водещите архитектурни течения в Европа. В града работят видни архитекти- много чужденци и водещи български архитекти, обикновено завършили в чужбина.

   Русе придобива европейски облик с който и днес все още се гордеем.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha