Пиещите кафе скоро може да видят сутрешното си удоволствие по-скъпо, тъй като цената на кафето на международните стокови пазари достигна най-високото си равнище в историята.
Във вторник цената на кафето Арабика, което се произвежда в по-голямата си част в световен мащаб, достигна 3,44 долара за паунд (0,45 кг), като тази година скочи с повече от 80 %. Междувременно цената на зърната робуста достигна нов връх през септември.
Търговците на кафе очакват намаляване на реколтата, след като двата най-големи производителя в света - Бразилия и Виетнам, бяха засегнати от лошото време, а популярността на напитката продължава да расте.
Един от експертите заяви пред Би Би Си, че марките кафе обмислят да повишат цените през новата година.
Въпреки че през последните години големите пекарни за кафе успяваха да поемат повишенията на цените, за да са доволни клиентите и да запазят пазарния си дял, според Вин Нгуен, главен изпълнителен директор на Tuan Loc Commodities, изглежда, че това ще се промени.
„Марки като JDE Peet (собственик на марката Douwe Egberts), Nestlé и всички останали досега поемаха удара от по-високите цени на суровините за себе си“, казва той.
„Сега обаче те са почти в критична точка. Много от тях обмислят увеличение на цените в супермаркетите през [първото тримесечие] на 2025 г.“
По време на събитие за инвеститори през ноември висш ръководител на Нестле заяви, че кафеената индустрия е изправена пред „трудни времена“, като призна, че компанията му ще трябва да коригира цените и размерите на опаковките си.
„Ние не сме имунизирани срещу цената на кафето, далеч не“, каза Дейвид Рени, ръководител на марките кафе в Нестле.
Суша и проливни дъждове
Последният рекорд за кафе е поставен през 1977 г., след като необичайни снеговалежи опустошават плантациите в Бразилия.
„Опасенията за реколтата от 2025 г. в Бразилия са основният двигател на поскъпването“, каза Оле Хансен, ръководител на отдела за стокови стратегии в Saxo Bank.
„Страната преживя най-тежката си суша от 70 години насам през август и септември, последвана от проливни дъждове през октомври, което породи опасения, че цъфтящата реколта може да се провали.“
Не само бразилските кафеени плантации, които произвеждат предимно зърна от сорта Арабика, са пострадали от лошото време.
Доставките на робуста също ще намалеят, след като плантациите във Виетнам, най-големият производител на този сорт, също се сблъскаха със суша и обилни валежи.
Кафето е втората най-търгувана стока в света по обем след суровия петрол и популярността му нараства. Така например потреблението в Китай се е увеличило повече от два пъти през последното десетилетие.
„Търсенето на стоката остава високо, а запасите, поддържани от производителите и пекарните, се отчитат на ниски нива“, каза Фернанда Окада, анализатор по цените на кафето в S&P Global Commodity Insights.
„Очаква се възходящата тенденция в цените на кафето да се запази за известно време“, добави тя.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай