Бих искал да ви кажа Добър ден, но днес денят не е добър за минната индуктрия в България. С тези думи се обърна изп. директор на "Каолин" ЕАД съм служителите, които излязоха на протест във Ветово. Над 300 миньори от Сеново и Ветово настояват да не бъде въвеждан планираният от служебното правителство в бюджета за 2025 г. допълнителен данък от 15 процента върху добива на подземни богатства.
От компанията заявиха, че 600 души от региона ще останат без работа, ако данъкът бъде въведен.
"Не убивайте минната индустрия!" и "Не обезлюдявайте цели села и градове!" гласяха част от транспарантите.
Изпълнителен директор на "Каолин" Димитър Ангелов нарече този данък убийствен и непосилен да бъде изпълнен.
" Днес нашите работници решиха да спрат производство и да организират протест. Ако това предложение се приеме във вида, в който се предлага, означава буквално затваряне и убийство на минния бранш в България. Не може с административни решения да се затриват бизнеси и бъдещето на семейства и цели общини. Говорим за тотално спиране на фабрики и кариери в цяла България", заяви Ангелов.
Той изчисли, че освен концесионната такса от 3 млн. лева, които фирма "Каолин" е платила за 2023 година, с този нов данък ще трябва да плати още 6 млн. лева. Той добави, че за компанията работят около 1000 души във Ветово, Каолиново, Девня, Аврен, Димитровград и Тополовград. От тях около 600 са във Ветово и региона.
В случая не става въпрос за действия за съкращаване на разходи чрез освобождаване на работници или други. Подобно решение ще доведе до тотално спиране на фабрики и кариери в цяла България. Според него това може да накара чуждестранните собственици на предприятиятия да насочат инвестициите си към други държави.
"Спиране на минната индустрия означава, че няма да има суровини, а всичко, което можете да видите и докоснете освен дървото, е направено от суровини. Няма да има материал за производство на всичко останало за останалите индустрии. Този данък означава и повишаване на инфлацията", каза още Ангелов.
Предварително обсъждане на въвеждането на този данък не е имало. В момента се правят опити за дискусия с минния бранш, което действие е твърде закъсняло.
Протестът е организиран от най-голямата и най-боеспособната синдикална федерация на КНСБ в България, а ние като въководство на ""Каолин" ЕАД заставаме зад тях и ще ги подкрепяме докрай, подчерта изп. киректор на Каолин.
Кметът на Ветово д-р Мехмед Мехмед отчете, че "Каолин" е най-големият работодател в региона и в общината. Той изрази подкрепата и на кметовете в Глоджево и Сеново, предвид факта, че 60 на сто от работещите в Каолин са от тези населени места. В подкрепа на протестиращите се включи и общинската администрация на Община Ветово.
"Прекратяване на дейността на едно такова предприятие означава всички тези хора да са с прекратени трудови правоотношения и търсещи работа. Освен това Община Ветово разчита и на част от концесионната такса, която се плаща към бюджета на държавата.С ръководството на "Каолин" сме в много добри отношения. От фирмата ежегодно ни подпомагат в различни инициативи за изграждане на различни инфраструктурни проекти в обществена полза", каза д-р Мехмед.
Пред протистиращите говори и синдикалният лидер на КНСБ Иван Борисов. Той и зам. председател на федерацията и изрази пълната подкрепа на работещите работници и служители в "Каолин" в правото им да защитят работните си места.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай