Сряда, 18 Декември 2024

Алкохол и цигари поскъпват след Нова година

 Алкохол и цигари поскъпват след Нова година
Публикация   08 Дек, 2024   /     akcent.bg   /     764

МФ внася правила против презапасяване с бандероли преди вдигане на акцизни ставки

   Акцизите на всички видове тютюневи изделия и на алкохолните напитки, в това число и бирата, ще бъдат повишени през 2025 г. Това е една от мерките, с които финансовото министерство иска да напълни хазната.

   Вдигането на специфичните налози означава, че автоматично цените на тези стоки ще се повишат.

   С 10 до 15% ще бъде увеличен акцизът за алкохолните напитки и бирата, обяви тези дни служебният финансов министър Людмила Петкова. От думите й се разбра, че мярката вече е обсъдена и одобрена от повечето политически сили в парламента, синдикатите и работодателските организации. В България акцизите на тези стоки са на минималните за ЕС нива, посочи Петкова.

   В момента акцизът на алкохолните напитки варира от 90 лв. до 1100 лв. за хектолитър в зависимост от алкохолното съдържание, като за вината не се начислява акциз. Домашната ракия се облага с 550 лв. за хектолитър чист алкохол. Бирата се облага с 1.50 лв. за хектолитър, а тази от малките пивоварни - с 0.75 лв. Миналата година имаше неуспешен опит да се повиши специфичният налог за бирата от малките пивоварни, но с огромно мнозинство тогавашното Народно събрание отхвърли това искане.

   От МФ не са съобщили дали ще се вдигат акцизните ставки на всички видове алкохолни напитки, нито какви допълнителни приходи се очакват от повишението с 10-15%. Едва ли обаче ефектът ще е повече от 50 млн. лв., като се има предвид, че алкохолните напитки формират само 5% от всички акцизни постъпления в хазната.

               ДВЕ ГОДИНИ ЗА ЕДНА

   Много по-сериозни приходи се очакват от ускореното увеличение на акциза за тютюневите изделия.

   Още през 2022 г. със Закона за акцизите и данъчните складове бе гласуван 4-годишен календар за поетапно покачване на акцизите на всички видове тютюневи изделия, включително и алтернативните устройства и смеси за пушене и смъркане.

   Първите две години на това постепенно покачване вече са минали и сега МФ предлага наведнъж да бъде увеличени ставките, предвидени за 2025 и за 2026 г. Така специфичният налог за цигарите ще скочи от сегашните 194 лв. за 1000 къса до 211 лв. Това означава поскъпване на кутия цигари с около 70-80 стотинки. 

   По същия начин акцизът на тютюнът за пушене се предлага да се вдигне от сегашните 184 лв. за килограм директно на 222 лв., а на нагреваемите цигари - от 331 лв. на 400 лв. на килограм. Ускорено ще се повиши налогът и за всички изделия за пушене със или без никотин, например тези, съдържащи растения, плодове или билкови смеси.

   Служебният кабинет вече внесе в НС промени в закона за акцизите, в които по-ясно се дефинират понятията по отношение на течностите за електронни цигари със или без никотин. Целта е да бъдат обхванати като акцизни стоки основните компоненти, които след просто смесване се превръщат в крайни продукти и се предлагат за продажба в търговски обекти или чрез интернет като течности за електронни цигари.

   В същото време се посочва, че когато частичните смеси не се използват за влагане в течности за електронни цигари, същите няма да подлежат на облагане с акциз. Такива смеси се използват в хранително-вкусовата, козметичната, фармацевтичната, химическата и текстилната индустрия, и дори строителството, става ясно от мотивите на МФ.

   От ускореното повишаване на акциза за тютюневите изделия МФ очаква общо над 230 млн. лв. приходи още през 2025 г. Това е видно от изчисленията за ефекта от повишените ставки, когато е бил одобрен 4-годишният календар.

  Според финансовия министър Петкова вдигането на акцизите на алкохола и цигарите няма да окаже проинфлационно влияние, т.е. няма да доведе до по-висока инфлация и така да се застраши целта от поддържане на 2% - критерий за влизането ни в еврозоната.

                    БЕЗ ПРЕЗАПАСЯВАНЕ

   Друга промяна във внесения вече в НС законопроект за изменение на закона за акцизите предвижда ограничаване на производители и търговци да се презапасяват с тютюневи изделия при влизане в сила на нови акцизни ставки.

   От МФ посочват, че одобряването още през 2022 г. на 4-годишен календар за поетапно вдигане на тютюневите акцизи  е било именно с цел да има предвидимост за икономическите оператори. Много от тях обаче се отнесли недобросъвестно и преди датата на влизане в сила на новата по-висока акцизна ставка, са освобождавали за потребление огромни количества тютюневи изделия по старата по-ниска ставка, което води до пропуснати ползи от приходи от акциз.

   За да се предотврати тази практика сега МФ предлагат законодателни мерки за ограничаване на презапасяването със стари бандероли от търговците. Те ще може да заявят допълнително бандероли преди промяна на акциза само до средномесечното прогнозно количество на базата на продажбите от последните 12 месеца. 

   51-вият парламент обаче ужасно много закъсня с приемането на промените в данъчните закони и бюджетът за догодина. Министърът на финансите вече допусна, че това няма да се случи до Нова година. Сега след като вече има избран председател и работата на НС се отпуши, може да се очаква, че данъчните промени и бюджетът ще бъдат приети няколко дни или седмици след 1 януари. Според министър Петкова това закъснение няма да се отрази негативно на финансите на държавата.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha