Тази година Световният ден за борба със СПИН е посветен на изконното човешко право „да бъда здрав“. Всяка година на 1 декември светът отбелязва Световния ден за борба със СПИН. Хората се обединяват, за да покажат подкрепа на живеещите с ХИВ и да помнят тези, които са починали от болести, свързани със СПИН.
Основан през 1988 г., Световният ден за борба със СПИН е първият международен ден за глобално здраве. Дейностите за повишаване на осведомеността се провеждат по целия свят. Много хора носят червена панделка, универсален символ на осъзнаване, подкрепа и солидарност с хората, живеещи с ХИВ.
Световният ден за борба със СПИН остава толкова актуален днес, колкото винаги е бил, напомняйки на хората и правителствата, че ХИВ не е изчезнал.
ХИВ остава основен глобален проблем за общественото здраве, като до момента е отнел живота на 42,3 милиона души от всички страни по света. Приблизително 39,9 милиона души живеят с ХИВ, 65% от които са на Африканския континенет.
През 2023 г. приблизително 630 000 души са починали от причини, свързани с ХИВ, а около 1,3 милиона души са се заразили с ХИВ.
Няма лечение за HIV инфекцията. Въпреки това, с достъп до ефективна превенция, диагностика, лечение и грижи, ХИВ инфекцията се превръща в управляемо хронично здравословно състояние, което позволява на хората, живеещи с него да водят дълъг и пълноценен живот.
За овладяване и прекратяване на разпространението на ХИВ, целите, които си поставя СЗО за изпълнение до 2025 г. са:
През 2023 г. от всички хора, живеещи с ХИВ, 86% са знаели статуса си, 77% са получавали антиретровирусна терапия и 72% са имали потиснато вирусно натоварване.
РЗИ- Русе
Експертите от Регионална здравна инспекция целогодишно провеждат обучителни мероприятия и кампании за повишаване информираността на обществото, за да насърчат отговорността към индивидуалното и обществено здраве и безопасните сексуални контакти.
Как да разбера своя ХИВ - статус?
Кабинетът за анонимно и безплатно консултиране и изследване (КАБКИС) в РЗИ - Русе се намира на бул. „Придунавски“ №68 и работи всеки делничен ден от 9 до 15 часа. В КАБКИС се извършват също и изследвания за хепатит и сифилис, като откритите инфектирани лица се насочват за лечение в съответните специализирани кабинети.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай