Говорителката на хлебопроизводителите Мариана Кукушева отправи стряскащи заплахи в тв ефир. Ако ДДС бъде върнат на 20%, както беше преди антикризното намаление на ставката, печивата щели за поскъпнат драстично, а сивият сектор и данъчните измами щели да нараснат критично", обяви тя пред Нова тв.
В драматичното си изказване Кукушева забърка трудно смилаем "миш-маш" от преки и косвени данъци, надценки, борсови котировки и прочее, за да "аргументира" тежките последствия: "По груби сметки без преки данъци хлябът ще скочи с 20%. Ако сега той струва 1 лев, цената му ще скочи до 1,20. Брашното вече ще идва с ДДС, а каква надценка ще сложат търговците не може да се каже. Възможно е да между 10 и 20%. Ако се върне предишната ставка, ще продължи да има хляб без ДДС, но за него няма да е платен данък", заяви Кукушева.
Само преди дни председателката на Съюза на хлебопроизводителите пак описа апокалиптична картина:
"Премахването на нулевия ДДС за хляба и брашното би довело до възникване на 50% сив сектор, до промяна на цената на хляба на всеки 10 дни, до бъркане пряко в джоба на всички вас". Кукушева не обясни кое точно би наложило цената на хляба да скача през 10 дни. А "предупреждението", че 50% от хлебарите ще потънат в сенчестия сектор - тоест ще търсят начини да финтират бюджета, е направо скандално. На всичко отгоре ДДС е данък, който се начислява в крайната цена и се плаща от крайния потребител, а не от оплакващите се фирми. И ако хлебарите ще "спестяват" ДДС, тогава защо Кукушева плаши с вдигане на цените?!
Сега браншовичката отново се закани: Ако ДДС стане пак 20%, ще се появи 50% сив сектор. А това значи несъбираемост на данъци - преки и косвени". После, оборвайки сама себе си, уточни, че "ние, хлебопроизводителите, не внасяме ставката, а я приспадаме. ДДС винаги се плаща от крайния потребител, производителите сме доставчици и нямаме отношение към това.
"Хлябът и брашното са много важни за обществото", декларира Кукушева. И продължи с странните си "прогнози": "Ако се върнат 20% ДДС, от 1 януари брашното ще започне да отразява борсовите коефициенти за първичната суровина - пшеницата. Излиза, че при нулев ДДС, цената на брашното не се влияе от котировките на пшеницата.
Плашенето с поскъпване на хляба звучи още по-абсурдно на фона на котировките на пшеницата в Европа и по света. Когато ДДС за брашното и хляба у нас бе свалено от 20% на 0%, житото и брашното бяха значително по-скъпи. Сега цените са значително по-ниски, но хлябът не само не поевтиня, а дори става все по-скъп (включително и чрез намаляване на грамажа). Нещо повече, прогнозите са за добро предлаганe на зърно на борсите, което предполага и ниски котировки.
В последните месеци зачестиха мрачните сценарии, описвани от двата "застрашени: от връщането на ДДС ставката на 20% бранша - на хлебарите и на ресторантьорите. Причината е очевидна - предстои приемането на бюджета за 2025 г. и премахването на временно въведения нулев ДДС е една от мерките за укрепване на бюджетните приходи. И двата бранша всъщност използваха кризисното сваляне на ставката не за да смъкнат цените за потребителите, а за да си подкрепят печалбите.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай