Вторник, 19 Ноември 2024

Данък върху свръхпечалбата на банките е популистка мярка, предупредиха от бранша

Данък върху свръхпечалбата на банките е популистка мярка, предупредиха от бранша
Публикация   19 Ноемв, 2024   /     akcent.bg   /     51

Засега това е само идея и вицепремиерът и министър на финасите Людмила Петкова призна, че това намерение все още не е обсъдено с бранша

   Във финансовото министерство обмислят данък върху свръхпечалбата на банките. Засега това е само идея и вицепремиерът и министър на финасите Людмила Петкова призна, че това намерение все още не е обсъдено с представителите на банковия сектор у нас. Това Петкова обясни пред журналисти в началото на “Седмицата на еврото”, открита с международна конференция в УНСС, протичаща под надслов “Цифровата трансформация и икономическото възстановяване в следкризисния период”.

  Въпреки уточнението, че идеята за данъка е все още на ниво “обмисляне”, от Асоциацията на банките споделиха своето мнение. По повод обмисляната мярка – Петя Димитрова, председател на Асоциацията на банките в България (АББ), главен изпълнителен директор и председател на Управителния съвет на “Пощенска банка”, която също бе участник в международната конференция, коментира пред БТА, че банките не трябва да бъдат изкупителна жертва на политики, които се водят от държавата.

   Според Димитрова идеята е популистка. Тя обърна внимание, че е имало подобни намерения за банковия сектор в Италия, но тогава и от Европейската централна банка, и от Европейската комисия излезли с официални писма, в които предупредили, че това не е правилно. Освен това Петя Димитрова посочи, че подобна мярка няма под никаква форма да промени дефицита.

   По думите й банките и банковата система в България са една от стабилните структури и заради това трябва да се направи всичко възможно тези им преимущества да се запазят. Причината е, че тъкмо стабилността на банковата система предопределя развитието на икономиката на една стабилна основа. Петя Димитрова предупреди, че всяка популистка мярка ще се върне като бумеранг и ще навреди на гражданите.

   По време на конференцията председателката на АББ припомни, че членовете на Асоциацията са взели решение да бъдат готови за влизане в еврозоната от януари 2025 година. За целта банките направили много инвестиции и съобразили системите си. Тя даде уверение, че в тясно сътрудничество с министерството на финансите и БНБ банковият сектор ще е готов да доведе докрай процеса по членство в еврозоната.

   Петя Димитрова допълни, че членството на България в Банковия съюз от гледна точка на банките означава, че те спазват всички видове регулации и изисквания, поставени им от Централната банка и от ЕЦБ, но не могат да се възползват от плюсовете, които имат останалите банки в еврозоната.

   Накрая председателката на АББ обърна внимание на ползите от присъединяването ни към еврото -финансова стабилност и предвидимост, както и реално участие на държавата, бизнеса и хората в глобалния пазар.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha