Понеделник, 2 Декември 2024

В Община Русе се проведе обществено обсъждане за нова станция за контрол на качеството на въздуха

В Община Русе се проведе обществено обсъждане за нова станция за контрол на качеството на въздуха
Публикация   13 Ноемв, 2024   /     akcent.bg   /     110

На срещата не беше постигнат консенсус относно точките за разполагане на станцията.

   В зала „Свети Георги“ в сградата на Община Русе се проведе обществено обсъждане относно внедряването на преместваема автоматична станция за непрекъснато измерване и анализ на химични съединения в атмосферния въздух. На срещата присъстваха кметът Пенчо Милков, зам.-кметът Никола Лазаров, Любомир Владимиров, директор на дирекция „Екология и зелена градска среда“, доц. Цветан Йорданов, управител на софийската фирма "Лабконсулт", общински съветници, представители на сдружение „Дишай, Русе“ и граждани.

   На вниманието на присъстващите от страна на доц. Цветан Йорданов беше представена система за контрол на атмосферния въздух, базирана на Диференциална оптична абсорбционна спектроскопия (DOAS). Той даде разяснения за основните характеристики и технически параметри на системата, която използва технология „Open Path“ за измерване на различни химични компоненти - бензен, толуен, ксилени, фенол, нафтален и крезоли. На по-късен етап се предвижда и добавяне на формалдехид към обхвата на измерваните вещества.

   Системата OPSIS, която е сертифицирана от международно признати институти и отговаря на стандартите EN 15267, разполага и с метеорологични сензори за измерване на скорост и посока на вятъра, температура, влажност и други показатели, осигуряващи по-прецизен анализ на данните. Уникалността на системата се изразява в способността ѝ да покрива по-голяма площ само с един комплект оборудване, което позволява по-обхватен мониторинг.

   По време на обсъждането бяха разгледани възможни локации за разполагане на станцията, както и предложения от страна на граждани и други заинтересовани лица за оптималната ѝ позиция, така че да обхваща ключови райони на града и да предоставя точни данни за нивата на замърсяване.

   Основно внимание беше отделено на възможностите на станцията за осредняване на данните на всяка минута, което дава юридическа стойност на събраните данни и възможност те да бъдат използвани като доказателство в съда.  Беше коментирана и възможността за разработването на допълнителен софтуер за засичане на диметилетиламин.

   На срещата не беше постигнат консенсус относно точките за разполагане на станцията. Обсъжданията продължават, като се очаква решението да бъде взето в сътрудничество с гражданите и местните институции.

 

 

 

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още