Снимки: Община Бяла
В киносалона на Арт център на Гара Бяла Инициативата „НЕзависими от зависимости” бе представена пред директори на образователни структури, обществени съвети към тях, представители на местни общински структури. Събитието се състоя по покана на кмета на Община Бяла Димитър Славов.
След повече от две години от старта на инициативата "Заедно да спасим децата и Русе от дрогата", днес тя вече освен зависимости от наркотици, обхваща и от злоупотреба с алкохол, цигари, райски газ, енергийни напитки и хазарт.
Румен Николаев, който е идеен инициатор и „мотор” на Инициативата, разказа за идеята за създаването и и причините, поради които е променено името и на „НЕзависими от зависимости”
Според журналиста, гл. редактор на сайта Акцент.БГ, нейният успех е възможен само при ефективно сътрудничество между институциите. От натрупания опит от Инициативата Николаев е убеден, че "преди всичко трябва да действат родители и ученици заедно". Тя увеличава обхвата си, след като вече бе представена и приета от Община Сливо поле. „НЕзависими от зависимости” обаче може да бъде определена като успешна главно заради обединените усилия и действия на различните регионални и общински институции, които имат отношение по темата. Пред домакините се представиха и основните участници в нея.
Д-р Росица Георгиева, началник на РУО-Русе благодари на колегите от образователните институции в Бяла за усилията, които полагат, защото те са на терен всеки ден. И обобщи: "Вложеното време в тази инициатива е инвестиция в нашите деца".
Доц. д-р Александър Парашкевов, директор на РЗИ-Русе, сподели, че също се надява на помощта на родителите в тази Инициатива.
Върху това акцентира и старши комисар Николай Кожухаров, директор на ОДМВР-Русе, като според него липсва добра комуникация между родители и деца.
Д-р Албена Княжева предложи в Инициативата да бъдат въвлечени и психолози, защото е "важно да се разбере защо детето изпитва нужда от такива субстанции, за да се почувства щастливо".
В изказванията си Красимира Николаева, директор на Общински младежки дом Русе, Христина Тихова, представител на Превантивно-информационен център по наркотични вещества Русе и Антоанета Маркова, специалист Младежки дейности в БЧК Русе, се обединиха около тезата, че най-добрата превенция срещу всички зависимости е уплътняването на свободното време в смислени творчески и спортни дейности. В подкрепа на казаното Николаев даде пример с инициативи на училищата н АЕГ "Гео Милев" и Математическа гимназия "Баба Тонка% МГ, създадени от учениците, които ще търсят подкрепа на родителите и ще се случват в различни месеци на годината.
Румен Николаев разкри необходимостта темата за зависимостите да бъде актуална през цялата година, а не само при кампании и платени проекти, които не търсят резултати от публичните изяви. Журналистът не скри разочарованието си от факта, че психолози и медии не отразяват разрастващата се сред младите пандемия поради материален интерес. Според него нарастват кампаниите и проекти на различни държавни институции и неправителствени организации срещу зависимостите, но в повечето случаи с тях не се търси решение, а само маркиране на проблема.
Освен това желанието на все повече създатели на подобни кампании да влизат в училищата може и да доведе до обратен ефект, предупреждават педагози.
Силно впечатление направиха ученическите медии на АЕГ и МГ, които за разлика от русенските /с изключение на КИС 13/, традиционно подминават този важен за обществото проблем, отделиха време и отразиха събитието.
В края на срещата Димитър Славов, кмет на Община Бяла пое ангажимент за провеждане на целенасочени анкети в Бяла, с което да се приобщят родителите към тази кауза. По този начин макар и частично ще се види каква е ситуацията в общината и съответно какво може да се предприеме в тази посока, като се ползва и опита на традиционната вече анкета на Инициативата.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай