Понеделник, 2 Декември 2024

Има ли нужда от повишение на данъците в България?

Има ли нужда от повишение на данъците в България?
Публикация   09 Ноемв, 2024   /     akcent.bg   /     606

Има нужда от реорганизиране на разходната част на бюджета

   Бюджетът на България поражда все повече въпроси относно управлението на страната. Продължават сигналите за прекомерни разходи, които могат да попречат за постигане на целта от 3% дефицит. Bloomberg TV Bulgaria попита водещи експерти: "Има ли нужда от повишение на данъците в България и какви са вариантите за допълнителни постъпления в държавата?" Има различни мнения за бюджета през тази година. Някои експерти настояват, че той ще изпълни заложената цел от 3% дефицит, а други смятат, че многократно ще я надхвърли. 

 

picture 
Красен Станчев, икономист и основател на Института за пазарна икономика: "По-скоро има нужда от намаляване и то не в т.нар. прагове и ставки, а има нужда от по-добро отчитане на инвестициите по модел, който е приложен в Естония. Няма нужда от промяна в данъците, поради простата причина, че след големите промени в данъчната система от 2007-2008 година до сега фискът се справя много добре с всичко, което има като предизвикателство, независимо дали става дума за временни дефицити, кризи при формиране на дефицити като плащания при загубено арбитражно дело с "Атомстройекспорт" или загуби, свързани със спасяването на такива казуси като фалита на КТБ.

   Бюджетът винаги би могъл да бъде балансиран при сегашната система и това балансиране се дължи на правилата въведени в управление на бюджета от 2012 до 2020 година. Това, от което има нужда в момента е намаляване на разходите. Тези разходи са не съвсем смислени, доста рискови и ако продължава така ще имаме криза, подобна на тази, която имахме през 2009 година. Тоест, висок бюджетен дефицит и отлагане на други неща, които са важни от рода на влизане в еврозоната".

picture 
      Адриан Николов, Институт за пазарна икономика: "От една страна няма политическа партия, която да застане зад едно увеличаване на данъчното бреме в България, а от друга, това няма да реши трайно проблемите.

   По-скоро има нужда от реорганизиране на разходната част на бюджета. Тоест, по начина, по който изглеждат в момента приходите, всичко върви в съответствие с представения миналата година средносрочен план. Това, което виждаме е едно доста добро представяне на преките данъци - събираемостта е много добра. 

   Въпросът е какво ще правим средносрочно с ръста на разходите в бюджета, защото там се случва този голям дисбаланс, който виждаме в последните няколко месеца. 

   Има нужда най-вече от реформи в разходната част, като много ясен пример са напоследък доста агресивната експанзия на някои разходи, които минаха през Парламента. Тоест, предимно в парламента се правеше бюджетната политика през периодите между изборите, които бяха доста кратки".

   През последните няколко години разходите в държавата сериозно бяха завишени. Според доста експерти заложените идеи за повишаване на минималната работна заплата не отговарят на икономическата реалност. 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още