Четвъртък, 14 Ноември 2024

Вдигат с ДДС наемите на апартаменти за гости

Вдигат с ДДС наемите на апартаменти за гости
Публикация   09 Ноемв, 2024   /     akcent.bg   /     385

В момента имало неравнопоставеност между хотели и жилища за краткосрочно настаняване

   За всички апартаменти за гости ще бъде плащан ДДС, ако собствениците намират клиенти чрез обяви в онлайн платформи. Това предвиждат законодателни промени за страните от ЕС, за които преди дни беше постигнато политическо съгласие да бъдат направени. След почти две години преговори Съветът на ЕС по икономически и финансови въпроси постигна съгласие по законодателния пакет “ДДС в цифровата епоха”.

   Част от промените предвиждат онлайн платформите да начисляват ДДС върху услугите за краткосрочно настаняване, когато отделните собственици на жилища не плащат ДДС. Това означава, че при пътуване на българи в чужбина и наемане на жилища за няколко нощувки, в крайната цена ще бъде включен и ДДС. Това ще доведе до вдигане на наемите за туристи, ако размерът на ДДС не бъде поет от собственика на апартамента.

   Освен това ДДС ще бъде плащан и за краткосрочно наемане на жилища в България. Като пазарът ще определи с колко ще поскъпнат нощувките. Ако има голяма конкуренция между предлаганите апартаменти за краткосрочно настаняване, размерът на ДДС може например да бъде разделен поравно между туриста и собственика. Но е възможно цените на нощувките да нараснат с целия размер на ДДС. В момента в България ДДС за настаняване в хотели и подобни заведения е 9 на сто.

   Онлайн платформите променят правилата на пазара и условията на конкуренция между малките и средните фирми и големите компании, гласят част от мотивите на Европейската комисия за предстоящите промени. За повечето апартаменти, давани краткосрочно под наем чрез онлайн платформи (като Airbnb), не се плаща ДДС. Докато за традиционния туризъм и настаняване в хотели има ДДС. Причината за това е, че повечето собственици отдават онлайн по един-два апартамента, ползват облекчения за малки фирми и не са регистрирани по ДДС. Същата е ситуацията и при транспортните онлайн платформи за намиране на пътнически превоз (като Uber), където отделните автомобили правят обороти под прага за задължителна регистрация по ДДС. Същевременно предлаганите през онлайн платформи услуги ползват предимствата на големи компании - имат достъп до много на брой клиенти, и реално се конкурират с хотелите и таксиметровите компании.

   За да се преодолее нарушаването на конкуренцията в сектора на краткосрочните наеми за настаняване и сектора на пътническия автомобилен транспорт, трябва да бъдат приети правила за промяна на ролята, която онлайн платформите играят при събирането на ДДС, пише в мотивите на Европейската комисия за законодателните промени. Идеята е онлайн платформите да се превърнат в “считан за доставчик” (deemed supplier) при облагането на предлаганите услуги. При въвеждане на този модел на облагане, онлайн платформите ще трябва да начисляват ДДС във всички случаи, когато основните доставчици на услуги не го правят, защото са например данъчно незадължени лица или пък са освободени от плащане на ДДС защото оборотът им е под прага за задължителна регистрация по ДДС.

   Същевременно онлайн платформите няма да начисляват ДДС, когато основните доставчици на услуги са регистрирани по ДДС и декларират пред онлайн платформата, че начисляват данъка. Например има хотели, които пускат по няколко стаи през онлайн платформи. Така офертите им стигат до повече клиенти, които разглеждат онлайн какви възможности за настаняване има в даден град или район. Тези хотели са регистрирани по ДДС и онлайн платформите няма да начисляват допълнително данъка. Но ако отделен собственик на апартамент го дава на туристи за по няколко нощувки и не плаща ДДС, вместо него данъкът ще бъде събиран и внасян в държавния бюджет от онлайн платформата. Тоест данък ще трябва да бъде включен в крайната цена на гостите в жилището. Новите правила за ДДС ще важат при краткосрочни настанявания със срок до 30 дни.

   Тъй като някои страни от ЕС бяха против приемането на новите правила, законодателната промяна дава възможност държавите-членки да изключат някои лица от плащането на ДДС при предлагането на услуги чрез онлайн платформи, когато това не нарушава конкуренцията. Тоест всяка държава ще може да разпише условия, при които за отдаване на апартаменти на туристи да не бъде плащан ДДС. Всяка държава ще може сама да реши дали да се възползва от тази възможност.

    Предават данни на приходните агенции в реално време



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha