Десноцентристкото правителство в Чехия спечели подкрепата на Долната камара на парламента за пенсионна реформа, които постепенно ще повиши възрастта за пенсиониране до 67 години през следващите десетилетия, предаде Ройтерс.
Според плановете на правителството възрастта за пенсиониране, която в момента е 65 години, ще се повишава с един месец годишно, за да достигне горна граница от 67 години до 2056 г. за хората, родени през 1989 г., съобщиха от Министерството на труда и социалните грижи на страната.
Планът също така насърчава работата след пенсионна възраст чрез намаляване на плащанията за социално осигуряване, внасяни от работещите пенсионери, и повишава пенсиите за жени, които са били извън пазара на труда, докато са били в отпуск по майчинство.
Реформите, които сега се насочват към Горната камара (Сената), позволяват на хората в най-натоварващите физически професии да се пенсионират до 30 месеца по-рано.
Пенсиите представляват около една трета от разходите на държавния бюджет и оказват все по-голяма тежест върху публичните финанси поради застаряването на населението на страната.
Други европейски държави също предприеха стъпки за облекчаване на натиска върху пенсионните си системи, включително повишаване на възрастта за пенсиониране.
В Германия, където законоустановената възраст за пенсиониране е планирано да се повиши до 67 години през 2031 г., правителството одобри през септември пенсионни реформи, които включват стимули за задържане на работниците на пазара на труда за по-дълго време.
Чешкото министерство на труда заяви, че при тенденциите на застаряване ще има двама работещи на един пенсионер до 2050 г., което е спад от 3,5 работещи на един пенсионер, отчетено през 2020 г.
Опозиционните партии, водени от групата "Действие на недоволните граждани" (АНО) на бившия премиер Андрей Бабиш, която води в социологическите проучвания една година преди изборите, обещаха да отменят тези промени, ако поемат властта в страната.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай