На 2 ноември тази година православната църквата отбелязва Архангелова задушница – молим се за душите на починалите.
Наричана е още Архангелска задушница, Рангелова задушница, Хрангеловото одуше и една от трите най-големи задушници в православния календар.
Отбелязва се в първата събота преди Архангеловден (8 ноември), събота е отредена за ден на покойниците
Във всеки православен храм на Архангелова задушница се прави Обща панихида за починалите, молим се за душата на мъртвите и палим свещ.
На задушница посещаваме гробовете на нашите близки – почистваме ги, прекадяваме с тамян и украсяваме с цветя.
В миналото най-възрастната жена преливала гроба с червено вино.
На Архангелова задушница, така както при другите задушници, се правят общи трапези. Наричаната още Голяма задушница, тя е последната за годината. Затова на общата трапеза на гробищния парк се поставят седем различни ястия (между които любими на починалия)
Правят се помени или, наричани още - раздавки, подавки. Раздават се на близки, комшии, роднини, дошли на гроба на починалия, а също и на другите хора около съседните гробове, дори на непознати.
В раздавката за Архангелова задушница традиционно присъства вино, варено жито, питки (или хляб), пилешко, агнешко или въобще месо, дребни сладки, бонбони, ябълки и други плодове, кекс, но всъщност можете да подадете, каквото пожелаете. Житото символизира възкресението, хляба и виното - за спомен на Христовата жертва.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай