Четвъртък, 31 Октомври 2024

Строителен сектор 2024: Ръстът на малките фирми обещава интензивна строителна активност

Строителен сектор 2024: Ръстът на малките фирми обещава интензивна строителна активност
Публикация   31 Окт, 2024   /     akcent.bg   /     37

Анализът на строителната индустрия за първото полугодие на 2024 г. разкрива интересни тенденции и предизвикателства

   Да разгледаме отблизо състоянието и перспективите на строителния сектор в България – един от основните двигатели на икономиката ни. През последната година секторът показа значителен напредък и се очерта като ключов фактор за растежа и стабилността на българската икономика. Анализът на строителната индустрия за първото полугодие на 2024 г. разкрива интересни тенденции и предизвикателства, които могат да бъдат както възможност за развитие, така и източник на важни прогнози за близкото бъдеще.

               Ръст на малките и средни строителни предприятия

През 2024 г. за първи път са регистрирани близо 7500 строителни фирми, като скокът е започнал от лятото. Традиционно по-голямата част от тях са малки предприятия, които имат потенциала да изиграят значителна роля в изпълнението на инфраструктурни проекти на местно иниво. Нововписаните тази година в КСБ фирми са 785, като 80% от тях са новосъздадени в Търговския регистър. В регистъра на КСБ са длъжни да се регистрират всички компании, извършващи строителство над 100 кв. м. Без удостоверение от КСБ те не могат законно да упражняват дейност. Както винаги досега, най-голям е делът на малките фирми с до 49 служители – техният брой е 6527.

Средните строителни фирми с между 50 и 249 души са 830, а останалите 60 фирми са големи – в тях са заети над 250 човека.

Малките строителни компании са не само гъвкави и адаптивни към различни проекти, но и създават нови работни места в различни райони на страната, като така допринасят за местната икономика.

         Секторът предоставя нови възможности за разрастване на малкия бизнес в строителната индустрия. Предстои изпълнението на множество общински проекти, както и санирането, където основно са ангажирани малки и средни фирми.

                Влияние върху местната икономика

Една от най-впечатляващите статистики за първото полугодие на 2024 г. е производствената продукция в строителния сектор, която възлиза на почти 10.2 млн. лв. – ръст от 28,7% спрямо същия период на предходната година. Този значителен прираст е натрупан през второто тримесечие на 2024 г. и показва важния принос на сектора за брутния вътрешен продукт на България. От своя страна, растежът в отрасъла рефлектира в нови възможности за развитие на инфраструктурата, жилищното строителство и бизнеса с недвижими имоти.

Икономическото развитие на строителния сектор подкрепя усилията за осигуряване на стабилна основа за бъдещи инвестиции и модернизация на инфраструктурата. Разширената строителна активност създава работни места и увеличава търсенето на строителни материали, оборудване и технологии, като така насърчава развитието на свързани индустрии.

Обществени поръчки: възможности и предизвикателства

Първата половина на 2024 г. бележи 2 730 обществени поръчки в строителния сектор с обща стойност от 5 738,6 млн. лв. Забелязва се увеличение от 18,2% в броя на поръчките, но спад от 25,4% в общата им стойност.

Нови тенденции в строителството

Индустрията бележи и значителни промени в приемането на нови технологии, които допринасят за по-високата ефективност на проектите и устойчивото използване на ресурсите. Въвеждането на нови дигитални технологии и иновации в процесите – като автоматизация, 3D принтиране и устойчиви материали – променя облика на строителния сектор в България. Много от новорегистрираните фирми започват дейността си с интегриране на тези технологии, които им позволяват по-добра конкуренция и намаляване на оперативните разходи.

Технологиите за енергийна ефективност, използването на екологични материали и софтуери за управление на проекти предоставят на фирмите по-добър контрол и предсказуемост на разходите, което е важно за дългосрочния успех на сектора. Нарастващата употреба на устойчиви строителни практики също е в унисон с усилията на страната за намаляване на въглеродния отпечатък и съобразяване с международните стандарти за екология и енергийна ефективност.

Ролята на Камарата на строителите в България (КСБ)

Камарата на строителите в България играе централна роля в анализа, събирането и разпространението на данни за строителния сектор. КСБ подпомага строителните компании, като предоставя ценна информация и насоки за развитие, насърчавайки прозрачност и устойчивост. Чрез своите отчети и анализи, Камарата предлага прогнози и насоки на строителите, като им осигурява стабилна основа за вземане на информирани бизнес решения.

Перспективи за бъдещето

Строителният сектор в България се развива динамично и продължава да бъде един от основните стълбове на икономическата активност. Очакванията за нарастваща строителна активност през втората половина и до края на 2024 г. след няколко години на трудности за бранша подсказват възможности за още по-голямо разрастване и модернизация. Това ще доведе до нови проекти, създаване на работни места и принос към устойчивото икономическо развитие на страната.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha