Понеделник, 25 Ноември 2024

Румъния преструктурира икономиката си, докато България остава в миналото

Румъния преструктурира икономиката си, докато България остава в миналото
Публикация   29 Окт, 2024   /     akcent.bg   /     234

Статистиката на БНБ показва, че има срив на преките чуждестранни инвестиции със 77%

    Работодателите се интересуват от това дали ще има стабилен парламент и правителство, тъй като усвояването на средствата от Плана за възстановяване изостават. Това се дължи на липсата на приети нормативни актове от редовно правителство. Ние сме и в бюджетна процедура, което налага взимането на стратегически решения. Друг важен акцент е представянето на средносрочен фискално-структурен план, който изисква Това каза Щерьо Ножаров, преподавател в УНСС и икономически съветник в БСК, в предаването „Бизнес старт“.

   Работодателите очакват устойчивост от гледна точка на фискално-осигурителната тежест, ускоряване на процеса по приемането ни в еврозоната и сухопътния Шенген. Спрямо бюджета е важно да се отбележи, че има преизпълнение на приходната част. Това, което липсва, е дисциплина спрямо разходната част. Важно е да разберем, че доходите са функция на икономическия растеж и той трябва да бъде стимулиран. Например, Румъния трансформира икономиката си – частните инвестиции са 23% от БВП. Капиталовите им разходи са двойни на нашите, а висшистите със STEM образование са 30%. Ние изоставаме в тези процеси.

   „Статистиката на БНБ показва, че има срив на преките чуждестранни инвестиции със 77%. Големи инвеститори се изместват и избират други страни“, коментира гостът. Трябва спешно да помислим за енергийния въглероден интензитет на икономиката, който е над средното за Европа. В доклада на Марио Драги се говори за високи технологии и иновации, а в България този сектор е едва 12%. Всичко останало е нискотехнологична промишленост и липсват стимули за инвестиции с висока добавена стойност.

   Според събеседника у нас липсват фискални стимули за инвеститорите. Ние сме единствената държава в Европейския съюз с отрицателни индикатори за ефективност на правителството и различни институции. На второ място сме по темп на увеличение на заплатите, но с много по-нисък икономически растеж от Румъния и Хърватия. Това е административен натиск над инвеститорите, което не отговаря на икономическото ни състояние и производителността на труда. Това неименуемо ще продължи да води до отлив на още инвестиции.

   Промяна на данъчните закони в момента е невъзможно. Трябва да погледнем практически на нещата. Ако изключим от данъчно облагане хората с 1200 заплата, това са около 1 милион души. Това означава за останалите скалата да е 40-50%, което е много високо. В Румъния, Сърбия и Северна Македония данъкът е 10%, ако ние променим нашия сега, инвеститорите ще се преместят в съседни държави.

   „Работодателите настояват преди да коментираме промяна на данъците да се погледне разходната част на бюджета, която е силно притеснителна и твърде раздута“, категоричен е гостът.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha