Икономиката на България все още успява да избегне най-лошия сценарий, показвайки в същото време признаци на забавяне. Поне такива изводи могат да бъдат направени от данните на Националния статистически институт за два от ключовите й индикатора - продажбите на дребно и промишленото производство.
Според НСИ индустриалното производство през юли е нараснало с минималните 0.4% спрямо юни, като с толкова расте и на годишна база. Тези данни донякъде са очаквани, тъй като през юли и август повечето от индустриалните компании свиват производствата си заради летните отпуски и намаленото търсене на западноевропейските пазари.
С по-голям интерес обаче макроикономистите очакват данните за първите есенни месеци, когато рецесията (която вече официално ще бъде обявена за еврозоната) би трябвало да засегне и българската икономика и най-вече експортно ориентираните предприятия.
Последните данни за Германия показаха спад на поръчките за германски стоки през юли и август, което е индикация и за бъдещ спад на износа на български стоки към Германия, която е наш основен търговски партньор. Освен това миналата седмица Евростат представи данни, че има спад в продажбите на дребно и тази тенденция се очаква да продължи.
Индустриалното производство расте, макар и бавно
През юли спрямо юни най-голям ръст има в производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ с 13.1% и в добивната промишленост - с 7.3%. В преработващата промишленост е регистрирано намаление от 1.4 %.
На месечна база най-големите понижения на производството по сектори се отчитат в химическата промишленост с 11.3%, при ремонта и инсталирането на машини и оборудване с 10.2%, при производството на облекло с 8.1% и при производството на тютюневи изделия с 5.5%. За сметка на това расте производството на лекарства (+ 10.9%), на изделия от хартия и картон (+7.1%) и производството на основни метали (+3.3%).
На годишна база с 36.1% се е увеличило производството на лекарства, а с 33% на тютюневи изделия. При производството на текстил и изделия от текстил без дрехи спадът е 26%, а при производството на метални изделия, без машини и оборудване - с 18.2%. Спад има и при производството на химични продукти с 16%, а при производството на облекло той е 12.7%.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай