Учениците от област Русе са сред най-добре представилите се на националното външно оценяване /НВО/ след 7 клас и на държавните зрелостни изпити /ДЗИ/ след 12 клас, това заяви заместник-министърът на образованието и науката Таня Михайлова на среща с областния управител Драгомир Драганов и началника на Регионалното управление на образованието /РУО/ д-р Росица Георгиева. Драганов сподели, че постигнатите отлични резултати са атестат за работата на директорите и учителите от региона. Данните на МОН сочат, че на НВО-то и тази година русенчетата влизат в топ 10 както по български език и литература, така и по математика. Данните за страната сочат още, че 75% от седмокласниците се справят успешно със задачите за четене с разбиране, като показват умения да извличат информация от два източника, които може да се разглеждат и в личен, и в социален контекст. Затруднения обаче се наблюдават при правописа на представки, както и при пунктуацията в сложното съчинено изречение. Проблемно се оказва и членуването на имената в зависимост от синтактичната им служба. Колкото до математиката седмокласниците са придобили умения да работят с тъждествено равни изрази, а близо половината успяват да извлекат информация от диаграма. При ДЗИ-то градът ни отново си запазва мястото сред отличниците и заема седма позиция по български и език и литература след София-град, Смолян, Пловдив, Варна, Благоевград и Стара Загора.
Таня Михайлова бе в Русе по покана на д-р Росица Георгиева във връзка с провеждането на ежегодното годишно съвещание в крайдунавския град с директорите на училища и детски градини от областта. В началото на срещата д-р Георгиева благодари за подкрепата на министерството и увери Михайлова, че заедно с директорите на учебните институции ще продължат активна работа за качествено и достъпно образование. Тя пожела на колегите си вярата да не ги напуска, надеждата да ги подкрепя и всичките им дела да са изпълнени с любов. „РУО – Русе винаги е откликвало на всички ангажименти, редовно е домакин на олимпиади и състезания по професии.
В Русе се случват добри неща за образованието, а то е, защото работите екипно“, каза заместник-министър Михайлова и благодари на д-р Георгиева за изключителния ѝ принос за развитието на средното образование в Русенско. Тя посочи още, че основна цел на Министерството на образованието и науката е всяко дете да бъде в училище и затова продължават активно работата по националния механизъм за предотвратяване на отпадането на деца и ученици от образователната система. Областният управител Драганов пожела успех в дейността на директорите и учителите и посочи, че той и екипът му работят на много високо ниво с РУО. „Удовлетворен съм, че началното образование в региона е на толкова високо ниво, акцентирам върху него, защото то е в основата на всички по-нататъшни успехи“, допълни областният управител. Драганов отчете още, че както навсякъде има и някои проблеми. Най-осезаемият сред тях е демографската криза, която води до по-малко ученици в малките населени места.
В рамките на срещата журналистът и главен редактор на „Акцент.БГ“ Румен Николаев коментира за изминалите две години работата на Инициативата „Заедно да спасим децата и Русе от дрогата”, на която той е идеен организатор. Той изрази разочарованието си от пасивността и незаинтересоваността на част от институциите и обществеността спрямо този все по-ширещ се бич за обществото. „Липсва инициативност, каквато всъщност е била и основната идея, от страна на учители и училища“, коментира Николаев. В опита да бъде упреквана единствено и само полицията Николаев попита защо родителите вечер не дежурят на доброволни начала заедно с представители на МВР, а само се оплакват от липса на държава.
По време на срещата стана ясно още, че от ноември в Русе се очаква да започне да функционира кабинет по военно дело във Военното окръжие, където в извън учебно време всички ученици от 8 до 12 клас ще могат да се запознаят с учебни образци на изделия от въоръжението и припасите в Българската армия.
В срещата участваха и представители на синдикатите.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай