Петък, 22 Ноември 2024

Адвокатурата призова този ВСС да не избира главен прокурор

Адвокатурата призова този ВСС да не избира главен прокурор
Публикация   18 Септ, 2024   /     akcent.bg   /     1463

Според адвокатите не би било добре и за самия кандидат той да бъде избран от този състав на съвета

    Висшият адвокатски съвет (ВАдвС) излезе с обръщение към Висшия съдебен съвет, с което го призовава да не провежда процедурата по избор на главен прокурор. Миналата седмица кадровиците възобновиха спряната преди година процедура с обяснението, че са длъжни по закон. Тази седмица, както и следващите три могат да се издигат номинации. Изслушването и изборът на следващия главен прокурор са насрочени за 16 януари. Сега ВАдвС призовава членовете на Прокурорската колегия на ВСС да не номинират кандидати за главен прокурор, а членовете на пленума на съвета да не избират главен прокурор, ако такъв бъде номиниран.

   Проблемът обаче е, че съветът е с изтекъл преди 2 години мандат и освен това е с непълен състав. Според малцинство от членовете му дори има законова пречка да проведат избора. Мнозинството обаче е на друго мнение. Не се впечатляват и от призивите от неправителствения сектор да не пристъпват към избор, както и с внесения от ПП-ДБ, според който съвет с изтекъл мандат не може да назначава главен прокурор и председатели на върховни съдилища.

   Сега и адвокатурата обяви, че "с огромна загриженост и тревога следи процедурата за избор на нов главен прокурор".

   Съзнаваме, че Пленумът на Висшия съдебен съвет, независимо от изтеклия мандат, формално следва да упражнява всички свои конституционно уредени правомощия, в това число и правомощието по провеждане на процедура за избор на нов главен прокурор, обясняват адвокатите. Те застъпват становището, че когато изтече мандатът на на конституционно определени органи, те не могат валидно да продължат да изпълняват своите функции, защото мандатността е гаранция за независимостта на органа, но най-вече за това, че нито един орган няма да "узурпира власт" като продължи да упражнява правомощията си на практика неограничено във времето.

   Адвокатурата продължава, че не трябва органите с изтекъл мандат да продължават да работят непропорционално дълго и неговата нелегитимност да взема и то изключително важни за цялото общество решения не може да бъде оправдана.

   Висшият адвокатски съвет припомня колко е важно за щялото общество кой ще е следващият главен прокурор, тъй като той осъществява надзор за законност и методическо ръководство върху дейността на всички прокурори. "Настоящият състав на Висшия съдебен съвет не се ползва с доверието на правната общност, а и с обществено доверие и дори да има правомощие да проведе процедурата за избор на нов главен прокурор, няма обществено оправдание да го прави", се казва още в обръщението до кадровиците. 

   Според адвокатите не би било добре и за самия кандидат той да бъде избран от този състав на съвета, "защото независимо от неговата личност и качества винаги ще съществува съмнението, че е избран от обществено нелегитимен орган, който заради липсата на доверие у него е направил избор, който нито е правно, нито обществено оправдан".

                ПРИЗИВ И КЪМ ТРИМАТА ГОЛЕМИ

   Адвокатурата призовава и председателите на Върховния касационен съд, Върховния административен съд Галина Захарова и Георги Чолаков и към изпълняващия функцията на главен прокурор Борислав Сарафов да изпълнят закона и да свикат и проведат общи събрания съответно на съдиите и прокурорите, които да изберат членовете на Висшия съдебен съвет от съдебната квота, за да може да се конституира Висш съдебен съвет като постоянно действащ орган на съдебната власт, който да осигури и отстоява независимостта ѝ.

   "Обръщаме се към парламентарно представените политически сили, а и към всички политически сили, заявили участие в предстоящите парламентарни избори да дадат ясен и еднозначен отговор кога ще изпълнят законовите си задължения по номиниране и избор на членове на Висшия съдебен съвет от Народното събрание", пишат адвокатите.

   ВСС е 25-членен орган, който е съставен от 11 души, избрани от парламента, 11 - избрани от магистратите и трима членове по право - председателите на двете върховни съдилища и главният прокурор.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha