ДПС, гравитиращо около Пеевски и "Възраждане" са червените линии, своеобразните "санитарни кордони", които коалицията ПП-ДБ не трябва да престъпва след изборите през октомври. Това заяви в събота евродепутатът от ПП-ДБ Радан Кънев. Той посочи, че Делян Пеевски символизира "разложението на българската политика и подмяната ѝ със сенчести зависимости".
Санитарни кордони
"За мен съществува един санитарен кордон, който е отвъд всякакво съмнение. Той е към партия “Възраждане”. Тя е радикална и деструктивна политическа формация и не виждам никакъв шанс скоро да започне да се държи по друг начин. Другият санитарен кордон – или наречете го червена линия, е около личността на г-н Делян Пеевски, която съвсем заслужено символизира разложението на българската политика и подмяната на публичната политика със сенчести зависимости. Това е, което ни докара до тук, не човекът Делян Пеевски, а това, което той символизира, това, на което той е политическо лице", каза Кънев пред бТВ.
Помолен да коментира разривът в ДПС, той отбеляза, че редица политици избягват в коментарите си да посочат общоизвестни факти за ДПС.
"Общоизвестният от две десетилетия факт, че ДПС е политически носител на сенчестото в българската публичен живот, на влиянието на организираната престъпност, на влиянието на огромни корупционни мрежи, на нелегитимното влиянието на службите в политиката", каза Кънев и подчерта, че това е неговото мнение и не говори от името на формации.
Концепцията за къс политически мандат е изчерпана
Като изход от политическата криза Кънев посочи възможна формула около консенсусна фигура за премиер, която може да обедини достатъчно отговорни политически сили.
"Тя звучи реалистично, въпросът е каква стратегическа цел си поставя един такъв кабинет. Концепцията за къс политически мандат - 18 месеца, 24 месеца, в голяма степен е изчерпана. Честите избори превърнаха "българската политика в оргия от популизъм”, смята Радан Кънев.
Според него изход от политическата криза не се вижда.
"Но поне краят на срутването надолу на българската политическа система изисква някаква разумна формула на управление. Това пак е част от тази нормализация на политиката, без която не можем да минем", заяви Радан Кънев.
Ударът върху ПП-ДБ не бе сглобката, а провала на ротацията
Големият удар върху ПП-ДБ не дойде от създаването на сглобката, а от провала на ротацията, заяви още Радан Кънев. Според него начинът да се върне доверието в коалицията е кампания, в която личи единство.
“Без съмнение има нужда от реформа в ПП-ДБ. От друга страна, не може да се отрече, че процесът по вземане на решенията се подобри. От миналите избори досега видяхме няколко примера, в които това прибързано обявяване на политически решения от едната или другата страна без консултации, не се случи", коментира Кънев.
"Дали е достатъчна тази степен на консолидация, която имаме в коалицията – не е. Демократичните, реформаторски настроени, европейски политически сили трябва да излъчват повече сила, единство и енергия", смята евродепутатът.
Той призова за нормализация на политическия процес.
“Решението да продължим заедно беше умното, естественото политическо решение. То трябва да се надгражда месеци, може би години. В политиката нищо не става бързо", посочи още Радан Кънев.
Той се надява на силна предизборна кампания и добър резултат за ПП-ДБ, а след изборите този процес на консолидация да продължи и да доведе до много повече единство в коалицията.
Формален квотен критерий ще надделее над професионални биографии за еврокомисаря от България
Радан Кънев предположи, че Урсула фон дер Лайен вероятно ще избере Екатерина Захариева за еврокомисар, излъчен от България.
Кънев припомни, че Урсула Фон дер Лайен се стреми към балансиран състав на ЕК от гледна точка на половете.
"Боя се, че формален квотен критерий ще надделее над професионални биографии", отбеляза той, допълвайки, че ако беше на мястото на председателя на ЕК, той не би действал по този начин.
Служебното правителство номинира Екатерина Захариева и Юлиян Попов за кандидати за позицията.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай