Парламентът отхвърли предложението на народни представители от "Възраждане" и "Има такъв народ" за провеждане на национален референдум с въпрос: "Съгласни ли сте българският лев да бъде единствената официална валута в България до 2043 година?".
Предложението беше подкрепено от 63 депутати ( "Възраждане", "Има такъв народ", "БСП за България" и 12 нечленуващи в парламентарна група). "Против" бяха общо 107 народни представители, двама "се въздържаха".
Срещу предложението бяха от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ПГ на ДПС и двама независими депутати, предава БТА.
Мнозинството отхвърли искането на "Възраждане" дебатите да бъдат предавани на живо по БНТ и БНР.
Цончо Ганев от "Възраждане" обоснова предложението за провеждане на допитването с това, че страната ни не отговаря на икономическите показатели. Трябва да питаме българския народ иска или не да бъде част от еврозоната, добави той. Към днешна дата се оказва, че "клубът на богатите" не е такъв, БРИКС е по-богат и това предизвиква неистов страх от евроатлантическите партии да отидат на референдум, коментира Ганев. Позволявате си да казвате, че българският народ не е компетентен да взема такива решения, чувате ли се какво говорите, българският народ е компетентен да вземе такова решение, обърна се той към евроатлантическите политически сили в залата. И изтъкна, че въпросът не противоречи на Конституцията.
За референдумите съм, но не сега е моментът, посочи независимият народен представител Калоян Методиев и подчерта, че всяко политическо действие трябва да се поставя в контекст, а настоящият е предизборен. България е във валутен борд от 1997 г., за тези 27 години левът само по наименование е лев, но по съдържание е евро, защото е с фиксиран курс, припомни Методиев. По думите му ако някой иска национална политика, трябва да е на масата с останалите и да взема решения с тях.
Заради обидно обръщение към Методиев, Цончо Ганев получи наказание "забележка".
Ние сме за еврозоната, но когато сме готови, обяви председателят на ПГ на "Има такъв народ" Тошко Йорданов, който е един от подписалите се под предложението. Той определи като "нагло" и "отвратително" това, че провеждането на референдума за еврото не беше допуснато, и обвини законодателния орган в неспазване на собствените му закони. Затова българите трябва да бъдат питани и най-малкото НС трябва да спази законите, които само приема, подчерта Йорданов. Ако този референдум се случи, ние ще агитираме хората да гласуват "против" въвеждането на еврото, аз също ще гласувам така, колегите ми – също, обяви председателят на ПГ на ИТН.
От ПП-ДБ защитиха нуждата от приемането на еврото у нас като основна валута.
Хаби се времето на парламента, дневният ред включва безводието, пожарите, Шенген, а не референдума на „Възраждане“, заяви Явор Божанков от ПГ на ПП-ДБ. БНБ им каза, че валутната система и бордът у нас са под въпрос, ако се проведе този референдум, България е в чакалнята на еврозоната и е сключила договор с всяка една от държавите в нея и затова нямаме право да го проведем, продължи Божанков. И отбеляза, че никой не казва какво губим, когато забавяме пътя си към интеграция. Бизнесът, по думите му, губи около 1 млрд. лв. на година заради превалутирането.
Колегата му Мартин Димитров призова "Възраждане" да се опитат с аргументи да водят този разговор. Остава подозрение, че се опитвате да навредите на валутния борд с този референдум, да извадите страната ни от ЕС, заключи той. Евроизацията ще бъде голям успех за България, убеден е Димитров. Според него трябва да бъдем сравнявани с другите страни с валутен борд от ЕС – Естония и Литва, за които присъединяването към еврозоната е било успех за техните икономики.
България е доведена до ръба на физическото си оцеляване, благодарение на вас, коментира лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. Ако искаме да имаме бъдеще, нямаме място в тези агонизиращи структури, каквито са ЕС в този формат и НАТО, смята той. Ако ЕС не бъде реформиран, трябва да го напуснем, "защото ние няма да умрем заедно с него", добави лидерът на "Възраждане".
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай